top of page

The IT Crowd Dizisi

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2019

Merhabalar Arkadaşlar,


İngilizce öğrenmede kuşkusuz dizi ve film izlemenin çok büyük faydaları var. Ben de İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra Yabancı dizilere bağımlı hale geldim ve artık Türk dizilerini takip etmiyorum. Bugün sizlere Komedi türünde sevdiğim bir dizi olan The IT Crowd dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi vakit kaybetmeden başlayalım :)The IT Crowd her sezonu 6 bölümden oluşan ve izledikten sonra hayran kalacağınız, eğlenceli bir komedi dizisidir. İngiltere'de 2006 yılında yayınlanmaya başlayan bu şirin dizi maalesef 5 sezonun ardından bizlere veda etti :( Yaklaşık 20 dakika süren bu diziyi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.Konusu

Dizide bir şirketin Bilgi İşlem Departmanında çalışan Roy , Moss ve Jen’in başından geçen eğlenceli olaylar anlatılmaktadır. Şirkettekilerin sadece işleri düştüğünde uğradığı bir departman olan Bilgi İşlem'de çalışan Roy ve Moss bilgisayar aşığı iki iyi arkadaştır. Roy ve Moss bütün günlerini bilgisayar başında geçirirler. Şirket çalışanlarına bilgisayar ile ilgili teknik destek sağlarlar. Genel anlamda IT işinin sadece aç, kapa ya da fişi çek tak olayından ibaret olduğunu alaylı şekilde konu edinmektedir.OyuncularDizimiz 3 ana karakter üzerine inşa edilmiştir. Karakterlerimiz : Roy, Moss ve Jen dir.


Roy, iyi niyetli bir o kadar da temiz kalpli bir kişiliğe sahiptir. Moss’a göre biraz olaylara karşı daha çabuk tepkiler veren bir bilgisayarcıdır. Saflığından dolayı birçok kez başına komik olaylar gelmektedir.


Moss, dış görünüşünden de anlaşılacağı gibi asosyal ve değişik bir karakterdir. Faklı saç stiline sahip bu karakter Roy'a göre IT işlerinde daha tecrübeli biri olduğu anlaşılıyor.

Moss şirketteki bilgisayar işlerini yaparken kızlarıda etkilemeye çalışmaktadır :)


Jen, grubun son ve bayan elemanıdır. Jen kendini yüksek yerlerde görmek isterken hiç anlamadığı bir sektör olan Bilgi İşlem departmanında buluverir. Bilgisayar konusundaki bilgisi sadece bilgisayarı açıp-kapatmak, mouse - klavye kullanmak, internete gezinmekten öteye gidemeyen, bazen kızgın ve suratsız bazende tatlı dilli ve güzel olabilen bir kızdır.


İlk başlarda Roy ve Moss Jen'i aralarında görmek istemeselerde kısa süre içinde iyi birer dost olurlar. Dizi tamamen bu üç karakterin üzerine kurulmuş olaylardan kurgulanmaktadır. Bu arada bu üç karakterin dışında kalan fakat oldukça dikkat çekici ve tuhaf biri olan şirket müdürünüde unutmamak gerekir.


 

Dizinin Sezonları ve Bölümleri
The IT Crowd dizisi 4 sezon tam olarak yayın hayatına devam ederken 5.sezonda izleyicilere 40 dakikadan fazla bir süreyle veda etti. Dizi gerçekten çok komik ve çerezlik diyebilirim. Haydi dahada derinlere inelim o zaman :)
1.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2006 - Ana Tema : Reynholm Industries'in şık ofislerinin altında; bir inekten, dalgacıdan ve bilgisiz bir patrondan oluşan, şıklıktan yoksun bir bilişim destek ekibi didinip durmaktadır.

 • 1.Sezon 1.Bölüm : Dünden Kalma Reçel (Jen düzmece teknoloji jargonu keserek ve güzel hazırlanmış bir özgeçmişle Reynholm Industries'de işe girer.)

 • 1.Sezon 2.Bölüm : Calamity Jen (Denholm, Reynholm Industries'de çalışan herkesin bir stres testinden geçmesini ister ve gün sonunda stresten hala kurtulamamış olanları kovmakla tehdit eder.)

 • 1.Sezon 3.Bölüm : Yarı Yarıya Şans (Jen şirketin güvenlik görevlilerinden biriyle flörtleşir. Ancak adam onun uydurma bilgilerini doğru zannedince işler kontrolden çıkar.)

 • 1.Sezon 4.Bölüm : Kırmızı Kapı (Roy bir masanın altında sıkışıp kalınca, arkadaşını kurtarma işi Moss'a düşer.)

 • 1.Sezon 5.Bölüm : Bill Crouse'a Musallat Olan Hayalet (Jen, oldukça kaba biri olan Bill Crouse'la geçirdiği felaket bir randevudan sonra bu yapışkan adamı kendinden uzak tutmak için Moss'tan yardım alır.)

 • 1.Sezon 6.Bölüm : Irma Hala'nın Ziyareti (Jen'in "Irma Hala" takma adını verdiği âdet dönemi ofiste beklenmedik sonuçlara yol açar. Moss ve Roy'da da aynı belirtiler ortaya çıkar.)2.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2007 - Ana Tema : Bir kurumsal bilişim destek ekibinin üç bedbaht üyesinin hayatını anlatan bu komedi dizisinin 2. sezonunda, durgunluk kaldığı yerden devam ediyor.

 • 2.Sezon 1.Bölüm : İş Arkadaşlarının Gecesi (Philip, Jen'i tiyatroya davet eder. Moss ve Roy da bir şekilde bu davete dahil olurlar. Böylece bir randevu akşamı, iş arkadaşlarıyla çıkmaya dönüşür.)

 • 2.Sezon 2.Bölüm : Altın Çocuğun Dönüşü (Moss insanlardan kişisel bilgilerini alarak ne zaman öleceklerini hesaplayan bir web sitesi bulur ve bunu Roy'un üzerinde denemeye karar verir.)

 • 2.Sezon 3.Bölüm : Moss ve Alman (Hafta sonunu Roy'un evinde film izleyerek geçiren Moss, hayatında hiçbir gelişme olmadığını fark eder.)

 • 2.Sezon 4.Bölüm : Akşam Yemeği Partisi (Jen aşkı bulmuştur. Yeni sevgilisi Peter'la birlikte altı bekar arkadaşlarını akşam yemeğine davet ederler.)

 • 2.Sezon 5.Bölüm : Prototip (Jen genel kurul toplantısında kalitesiz sütyeninin azizliğine uğrayınca, Moss asla sorun çıkarmayacak bir sütyen icat eder.)

 • 2.Sezon 6.Bölüm : Kadınsız Hayat (Douglas, Jen'i kişisel asistanı yaparak Moss ve Roy'u ofiste başlarına buyruk bırakır. Ama bu ikisi Jen olmadan idare edebilir mi?)3.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2008 - Ana Tema : Komedi dizisinin 3. sezonunda, Jen cinsel taciz davasından istediğini alamayınca yeni bir iş arar, Moss ve Roy ise ona isyan eder.

 • 3.Sezon 1.Bölüm : Berbat Bir Usta (Douglas, Reynholm'ı karaya oturtmak için elinden geleni yapmaktadır. Jen evinde çalışan bir ustadan şüphelenir. Roy 20 sterlin kaybeder ve Moss zorbalara karşı durur.)

 • 3.Sezon 2.Bölüm : Erkek Muhabbeti (Roy ve Moss, yeni bir futbol web sitesinden edindikleri bilgilerle "gerçek" erkek muhabbetine dalarlar.)

 • 3.Sezon 3.Bölüm : Bizim Gibi Berduşlar (Bir cinsel taciz davası hayal kırıklığı yaratacak şekilde sonuçlanınca Jen, Roy ve Moss hayatlarının farklı yönlere doğru ilerlediğini fark eder.)

 • 3.Sezon 4.Bölüm : Konuşma (Ayın Elemanı seçilen Jen kendini yönetici olarak görmeye başladığı için Moss ve Roy'dan sağlam birer düşman yaratır.)

 • 3.Sezon 5.Bölüm : Friendface(Roy ve Moss'a yeni bir arkadaşlık sitesini gösteren Jen, sonrasında da bazı arkadaşlıkların neden geçmişte kalması gerektiğini öğrenir.)

 • 3.Sezon 6.Bölüm : Moronlar Takvimi (Reynholm Industries ilk seksi, çıplak takvimini sunmaktan gurur duyar. Sanırız başka söze gerek yok.)4.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2010 - Ana Tema : Merdiven altında takılan bilişim manyakları, bu sevilen komedinin dördüncü sezonunda ruhtan yoksun kurumsal robotlarla karşı karşıya gelir.

 • 4.Sezon 1.Bölüm : Muhabbet Tellalı Jen (Şirketi ziyaret eden yöneticileri gezdiren Jen, Eğlence Müdürü pozisyonu için başvurur.)

 • 4.Sezon 2.Bölüm : Son Geri Sayım (Moss popüler bir bulmaca programındaki tüm rekorları kırarak ünlü olur. Roy'la camları silen adam arasında yanlış anlamalar meydana gelir.)

 • 4.Sezon 3.Bölüm : Bir Şey Oldu (Douglas bir Uzayolog olur, Roy'un hayatı bel ağrısı nedeniyle değişir ve Jen bir rock grubuyla tanışır.)

 • 4.Sezon 4.Bölüm : Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca (Roy kafayı en son sevgilisinin acıklı aile geçmişine takar, Jen ise biraz dikkat çekmek için sıkı bir palavra atar.)

 • 4.Sezon 5.Bölüm : Yaramaz Çocuklar (Roy ve Moss bir günlüğüne hınzır çocuklara dönüşürler ve bir alışveriş merkezinde tatsız bir tecrübe yaşarlar.)

 • 4.Sezon 6.Bölüm : Reynholm Reynholm'a Karşı (Douglas evliliğin kendisine uygun olduğunu fark eder... Tabii en fazla iki hafta için. Ve kendini mahkemede savunma yaparken bulur.)


5.sezon 1 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2013 - Ana Tema : Beşinci ve son sezon, kadroyu bir araya getiren ve kesinlikle izlenmesi gereken upuzun, tek bir bölümden oluşmakta.

 • 5.Sezon 1.Bölüm : Final Bölümü (Dökülmüş kahve ve bir evsizle ilgili olaylar İnternet'te viral hale gelince Jen ve Roy herkesin nefret ettiği kişiler haline gelirler.) 

Kısa Kısa Bilgiler

Diziyi daha kolay bir şekilde takip edebilmek için sizlere TVTime uygulamasını öneririm. TVTime uygulamasında The IT Crowd dizisinin 99.243 bin takipçisi bulunmaktadır.TVTime da The IT Crowd dizisinin sayfasını inceleyebilirsiniz. Bölümler hakkında çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz. En popüler oyuncuyu görebilirsiniz. Yorumları okuyup, çeşitli yorumlar yapabilirsiniz. The IT Crowd dizisi 10 puan üzerinden 7.92 puan almıştır. Gayet iyi bir değer. Kesinlikle dizinin izlenilmesi arttıkça bu puan daha da artacaktır.
TVTime ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşıp, uygulama ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Uygulamanın keyfini çıkarmanız dileğiyle :The IT Crowd dizisi Netflix'te yayınlanan bir dizidir. Daha önceden Netflix'i duymayanınız yoktur diye düşünüyorum ama duymayan ya da tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için "Netflix Nedir?" adlı bir blog yazısı yazdım. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sizlere ufak bir haberim var. Netflix Türkiye fiyatlarında cüzi bir miktarda zam yaptı. Ekstra bir mobilde izlenmesi için bir yeni abonelik çıkardı. Onada bakmanızı tavsiye ederim. Yazıyı incelemenizi tavsiye ederim :
ORORO.TV İngilizce dizi ve video seyredebileceğiniz bir sitedir. Diğer sitelerden farklı olarak Türkçe alt yazıdan hariç birçok dile destek vererek İngilizce öğrenmenizde sizlere rehber oluyor. ORORO TV’nin ücretsiz ve ücretli hizmetleri mevcuttur. Bu paketlerin arasındaki fark ise free sürümde günde sadece 45 dakika izleme hakkınızın olması ve bilmediğiniz kelimeleri kaydetme özelliği bulunmaktadır.


ORORO TV hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz daha önceden yazmış olduğum blog yazısını sizlere öneririm. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :
ORORO TV de günlük 45 dakika hakkınız bulunmaktadır. Genelde 20-22 dakika aralığında bölümleri olan The IT Crowd dizisini günlük 2 bölüm izleyerek heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Dizide geçen bilmediğiniz kelimeleri kaydedip, anlamlarını öğrenebilirsiniz.


ORORO TV de The IT Crowd'ın sayfası aşağıdaki gibidir. İnceleyip. İzlemeye başlayabilirsiniz :
 


Bilişim alanına ilgi ve alaka duyuyorsanız kesinlikle izlemenizi öneririm. Ben izlerken keyif alıp hem de eğleniyorum. 1. sezonun son bölümüne geldim. Bitmemesi için yavaş yavaş izliyorum :( Benim favori karekterim Jen ne zaman ne yapacağı belli olmayan tuhaf gülüşü ve komikliği ile onu seviyorum. Netflix üyeliğiniz varsa oradanda diziyi takip edebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim. :)498 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Friends Dizisi

Comments


bottom of page