top of page

After Life Dizisi

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2019

Merhabalar, bugün sizlerle Netflix'in mini komedi-dram türünde yayınladığı bir dizi olan After Life'ı inceleyeceğiz.

Kaliteli içeriklerin adresi Netflix’in son zamanlarda yayınladığı mini komedi-dram dizisi olan After Life’ı hep birlikte tanıyacağız. Ünlü İngiliz aktör, komedyen ve yazar olan Ricky Gervais’in yapımcılığını, oyunculuğunu, yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendiği After Life dizisi, 6 bölümlük ilk sezonuyla 8 Mart’ta Netflix platformunda yayınlandı.


Tony (Ricky Gervais), yerel bir gazetede The Tambury Gazette’te baş editör olarak çalışmaktadır. Yaptığı işten pek memnun olmayan biridir. Oldukça zeki, yetenekli ve ılımlı bir yazar olan Tony, diziye başlarken eşi Lisa’yı (Kerry Godliman) göğüs kanserinden kaybeder ve hayatı altüst olur. Tony'nin iyi, komik, sevecen hali gidip yerine kaba, kendinden başka kimseyi düşünmeyen sivri dilli bir adam olmaya başlar. Karısının ölümünden sonra hayatta tutunacak bir dalı ve yaşama gayesi olmadığını düşünür. Defalarca ölmek, intihar etmek ister ama başarılı olamaz. Köpeklerine olan sorumluluklarından dolayı ölmeyi başaramamıştır.


Tony'nin artık sıradan, rutin bir hayata vardır. Her sabah uyanır, köpeğini besler, yürüyüşe çıkarır. Alzheimer hastası babasını (David Bradley) ve karısı Lisa’nın mezarını ziyaret eder, işe gider ve evine döner. Devamlı somurtkan ve mutsuzdur. Bu şekilde hayatına devam ederken hayatın yaşanır bir yer olduğunu göstermeye çalışan yeni arkadaşlıklar edinmiştir. Seks işcisiyle tanışıp arkadaş oldu. Evini temizledi. Derleştiler. Gazete dağıtıcılığı yapan adamla kanka oldular. Ona para verip, uyuşturucu partisi yaptılar. Karısının mezarında bir kadınla tanışır. Kadında kocasını kaybetmiştir. İkisi birlikte son bölümlere doğru dertleşip, birbirlerine içlerini döker.


Tony daha sonra bu şekilde hayatın devam etmeyeceğini anlar. Kırdığı, üzdüğü kişilerden özür dileyip, onlara çeşitli hediyeler alarak ilk sezonu mutlu bir şekilde tamamlar.


 

Kısa Kısa Notlar
  • After Life dizisi her bölümde, eşinin ölmeden önce Tony'nin izlemesi için çektiği videolarla başlıyor. Her durum için neredeyse çekilmiş videolar bazen güldürse de çoğunlukta duygulandırıyor.  • Tony, kayınbiraderinin sahibi olduğu yerel bir gazetede çalışıyor. Ücretsiz dağıtılan bir gazetedir. Her ne kadar burada çalışmak gereksiz geliyorsa da son bölümlere doğru aslında bu yerel gazetenin insanların hayatlarında ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağlıyor. İnsanlar bu gazetede kendilerine bir sayfa yer bulabilmek için uğraşıyor, çabalıyorlar ve kendilerini bu şekilde varolmuş sayıyorlar.


  • İnsanları dışarıdan göründükleri gibi yargılamamamız gerektiğini mükemmel bir şekilde anlatılmaktadır. Sex worker olan Daphne Tony ile tanıştıktan sonra Tony'nin evini ziyarete geldi. Evini temizledi. Defalarca görüştüler. Sevimli bir karakter olan Tony'yi Roisin Conaty adlı oyuncu oynamaktadır.

 

Diziden Spoiler ve Güzel Anlar !!!


Tony'nin mezarlık ziyaretlerinde her gün kocasının kabrini ziyarete gelen Anne, verdiği hayat dersleri ve duygusal konuşmaları ile dizinin görünmez kahramanıdır desek yanlış söylemiş olmayız.


Şu konuşma gerçekten çok duygusal ve ders çıkarılması gereken bir diyalogtur.


  1. Sadece kendimiz için değil başkaları için de yaşıyoruz.

  2. Sahip olduğumuz tek şey çevremizdeki insanlar. Ölmeden evvel birbirimize mücadelemizde yardım etmeliyiz.

  3. Kendimiz için hüzünlenip başkalarını da üzmenin bir manası yok.

  4. Mutluluk harika bir şey. O kadar harika bir şey ki o mutluluğun senin olup olmaması önemli değil.

  5. İyi insanlar başkaları için iyi şeyler yaparlar. Hepsi bu.Eşini çok özleyen Tony'nin sevindiği ve hüzünlendiğinde eşinin yanına gitmek istediğini dile getirip, onu özlediğini belirttiği bu güzel düşüncelere yer veriyoruz.


  1. Bir şey olunca hemen ona anlatmaya koşuyorum, sonra hatırlıyorum ki o artık yok. Paylaşamayınca her şeyin kıymeti azalıyor.

  2. Günün birinde son yemeğini yiyip, son çiçeğini koklayıp, bir arkadaşına son kez sarılacaksın. Son kez olduğundan haberin olmayacak. O yüzden, sevdiğin her şeyi tutkuyla yapmalısın. Kalan yıllarının kıymetini bilmelisin. Çünkü devamı yok.


 

Sezon, Bölüm ve Diğer Bilgilendirmeler

Aşağıdaki linkten ilk sezonun fragmanını izleyebilirsiniz :


1.sezon 6 bölümden oluşmaktadır.


Eşinin ölümünü kabullenmekte zorlanan bir gazete yazarı, kendisine yardım etmek isteyenleri uzaklaştırmak için hırçın bir yeni kişiliğe bürünür.


1.Sezon 1.Bölüm - 29 dk (Tony'nin süper güç olarak adlandırdığı öfke dolu bunalımı, iş arkadaşlarını olumsuz etkiler. Bu sırada Tambury Gazetesi'nde yeni bir yazar işe başlar.)

1.Sezon 2.Bölüm - 25 dk (Kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını düşünen Tony, eroin kullanmayı düşünür. Yeğenine bakıcılık yapan Tony, Sandy ile küçük de olsa bir bağ kurar.)

1.Sezon 3.Bölüm - 28 dk (Tony bir seks işçisi tutar, ama düşündüğünüz nedenle değil. Komedi kulübüne yapılan ziyaret, tuhaf bir şekilde gelişir. Bir hemşire Tony'ye ağzının payını verir.)

1.Sezon 4.Bölüm - 28 dk (Tony, Matt'in önerdiği tanımadığı biriyle çıkma fikrini elinin tersiyle iter. Tony bir adım atarak kendinden pek beklenmedik şekilde birinden özür diler.)

1.Sezon 5.Bölüm - 31 dk (Brian sonunda Tony ve arkadaşlarını bir haber için apartman dairesini ziyaret etmeye ikna eder. Matt ise oğlunun okuluyla rahatsız edici bir telefon görüşmesi yapar.)

1.Sezon 6.Bölüm - 27 dk (Mutlu olmak veya en azından sefilleri oynamamak için samimi bir çaba gösteren Tony, fazlasıyla gecikmiş olsa da ona destek verenlere teşekkürlerini sunar.)

IMDb internet üzerinde bulunan milyonlarca film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini tutan bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet film veritabanı) açılımıyla bilinmektedir. Puanlama sistemi sayesinde filmlerin, dizilerin beğenilme derecelerini gösterir.


After Life diziside bu sitede oldukça beğeni toplamaktadır. 40.991 kişinin oylarından sonra dizi 10 üzerinden 8.4 alarak hak ettiği yerde ve puanda kendini buldu.

IMDb, sitesinde After Life ile ilgili her türlü bilgi, yorum ve içeriği bulabilirsiniz.

Sezonlar hakkında bölümler, oyuncular, yorumlamalar, puanlar hepsi ve daha fazlasını takip edebileceğiniz bir yapılanmadır.


Aşağıdaki adreste IMDb'de After Life'ın ana sayfası bulunmaktadır. İncelemenizi tavsiye ederim.
Diziyi daha kolay bir şekilde takip edebilmek için sizlere TVTime uygulamasını öneririm. TVTime uygulamasında After Life dizisinin 64,424 bin takipçisi bulunmaktadır.TVTime da After Life dizisinin sayfasını inceleyebilirsiniz. Bölümler hakkında çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz. En popüler oyuncuyu görebilirsiniz. Yorumları okuyup, çeşitli yorumlar yapabilirsiniz. After Life dizisi 10 puan üzerinden 9.22 puan almıştır. Harika bir değer. Kesinlikle bu puan daha da artacaktır.
TVTime ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşıp, uygulama ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz :
After Life dizisi yukarıdada bahsettiğim gibi bir Netflix dizisidir. Daha önceden Netflix'i duymayanınız yoktur diye düşünüyorum ama duymayan ya da tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için "Netflix Nedir?" adlı bir blog yazısı yazdım. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sizlere ufak bir haberim var. Netflix Türkiye fiyatlarında cüzi bir miktarda zam yaptı. Ekstra bir mobilde izlenmesi için bir yeni abonelik çıkardı. Onada bakmanızı tavsiye ederim. Yazıyı incelemenizi tavsiye ederim :
Netflix ile After Life dizisini zevkle izleyebilirsiniz. Aşağıdaki adresten istediğiniz bölümleri izleyerek harika anlar geçirebilirsiniz.
ORORO.TV İngilizce dizi ve video seyredebileceğiniz bir sitedir. Diğer sitelerden farklı olarak Türkçe alt yazıdan hariç birçok dile destek vererek İngilizce öğrenmenizde sizlere rehber oluyor. ORORO TV’nin ücretsiz ve ücretli hizmetleri mevcuttur. Bu paketlerin arasındaki fark ise free sürümde günde sadece 45 dakika izleme hakkınızın olması ve bilmediğiniz kelimeleri kaydetme özelliği bulunmaktadır.


ORORO TV hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz daha önceden yazmış olduğum blog yazısını sizlere öneririm. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :
ORORO TV de günlük 45 dakika hakkınız bulunmaktadır. Genelde 25 - 31 dakika aralığında bölümleri olan After Life dizisini günlük 1 bölüm izleyerek heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Dizide geçen bilmediğiniz kelimeleri kaydedip, anlamlarını öğrenebilirsiniz.
After Life dizisiyle ilgili içerikleri anında ve birinci ağızdan öğrenmek isterseniz sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Sizlerede hesapları takip etmenizi öneririm. Aşağıdaki hesapları takip ederek diziyle ilgili anlık gelişen olaylara ulaşabilirsiniz.


Ricky Gervais - Instagram : https://www.instagram.com/rickygervais

Ricky Gervais - Twitter : https://twitter.com/rickygervais

Ricky Gervais - Facebook : https://www.facebook.com/rickygervais/ 

After Life 6 bölümlük gerçekten çok güzel bir dizidir. Severek izledim. Yeni sezon müjdesini veren Netflix bizleri mutlu etti. 2020 yılında 2.sezonun gelmesi bekleniyor.

Kesinlikle izleminizi tavsiye ederim. Hayat derslerinin olduğu, bazen gülüp bazen de hüzünlendiğiniz bir dizi olan After Life seni özlüyorum hemen başla artık :(

381 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Friends Dizisi

Comments


bottom of page