top of page

Sherlock Dizisi

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2019


Merhabalar Dostlar, bugün sizlerle izlerken hayretlere düştüğüm ve severek izlediğim bir dizi olan Sherlock dan bahsedeceğim. Kuşkusuz favori dizilerim arasında kendisine yer bulmaktadır. Peki bu Sherlock kimdir, ne iş yapar gelin hep birlikte başta bunu inceleyelim daha sonrada dizimize geçebiliriz.

Dünyada tanınan en popüler hayali dedektif olan Sherlock Holmes, yazar Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulmuş ve ilk defa 1887 yılında gazetede yayımladığı Kızıl Dosya adlı hikayesiyle Sherlock karakterini okuyucularla buluşturdu. Daha sonra defalarca televizyon ve sinema dünyasında uyarlanan Sherlock Holmes karakterini; Christopher Lee, Jeremy Brett, Vasily Livanov ve Michael Caine gibi daha adını sayamadığım birçok usta oyuncu tarafından canlandırılmıştır. Adına çeşitli yayın evleri kitaplar bastırmaktadır.2010 yılından itibaren ise Mark Gattiss tarafından BBC One kanalında yayın hayatına başlayan Sherlock dizisi bu ünlü dedektifin maceralarını anlatmaya devam ediyor. 5.sezonu dört gözle beklemekteyiz inşallah bizleri yalnız bırakmaz ve bu sevilen dizi devam eder. Bölümleri bir sinema filmi gibi yaklaşık 90 dk sürmektedir. Sherlock'u izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız gibi keşke hemen bitmese dedirtecek şekilde sürükleyici bir dizidir. 


Dizinin Konusu


Ülkemizde kapanmadan önce CNBC-e ve daha sonra ise TLC kanalında, orijinal hali ise BBC One’da yayınlanmış olan Sherlock dizisi son olarak 4. sezonuyla 2017 yılında izleyicilerle buluştu. O zamandan beridir izleyicilerini merakla bir sonraki sezon çekilip çekilmeyeceğini düşündürmektedir. Bu kadar özlem yetmez mi be Sherlock ? Dünyanın en ünlü hayali dedektifi Sherlock Holmes’un İngiltere'nin başkenti Londra’daki maceralarını konu alan bu yapım güçlü ve donanımlı oyuncu kadrosu ve birbirinden farklı, etkileyeci ve eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin gönüllerinde taht kurmayı başarmış durumdadır. Sherlock dizisinin 4 sezonunuda izlemek isterseniz Netflix platformundan izleyebilirsiniz. Ben 3. sezona geçtim ve bitmesine az kaldığı için biraz üzgünüm açıkcası :(Benedict Cumberbatch 'ın oynadığı Sherlock Holmes karakteri; kredi kartı, cep telefonu, bilgisayar, taksi, keman ve metro gibi günümüze ait araç ve gereçleri kullanırken, Martin Freeman’ın oynadığı Dr. John Watson karakteri ise savaşta yaşadığı anılarını daktilo ya da kağıt-kalem yerine kendisine açtığı blog adresinde online bir şekilde yazıyor.Tesadüfen karşılaşan muhteşem ikilimiz Londra'daki 221b Baker Sokağı’nda yaşamaya başlarlar. Aynı evde kiracı konumunda olan bu ikili şehirde gerçekleşen cinayetleri açığa çıkarmak için büyük çaba harcarlar. Sherlock'un keskin zekası, Watson’ın ise deneyimi ve sabrıyla cinayetleri birbir çözmeye başlar.Sherlock dizisi IMDb’den 9,1 puan alarak bu üstün başarısını taçlandırıyor ve gelmiş geçmiş ve hatta gelecek en iyi dedektif dizisi olma yolunda devam etmektedir.


 

Dizinin Oyuncuları


Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch)


Büyük Britanyalı, süper bir zekaya sahip olan Sherlock  Holmes, karakteri işi dışında pek bir şeye ilgi duymaz. Çok konuşmayı sevmez. İnsanların hal ve hareketlerini çok iyi bir şekilde tahlil etmektedir. Sherlock Holmes, tesadüfen tanıştığı, en iyi ve tek dostu olduğu Dr. Watson ile birlikte Baker Sokak 221B’de yaşamaktadır. Watson’la birlikte birçok cinayeti aydınlatmayı başarmıştır. Sherlock'un gözlem yeteneği yüksek olan ve herşeye eline uzattığı Mycroft adında bir kardeşi vardır. Sherlock kibirli biridir ama Watson dostuna çok değer verdiği için ona bu kibirli davranışlarını pek sergilemek. Sherlock diye yazılır Adam diye okunur.
Dr. John Watson (Martin Freeman)


Savaşta yararlanan, kendisine yeni bir hayat inşa etmeye çalışan ve onun içinde ev arayan Doktor, Holmes ile karşılaşıp onun yanına, Baker Sokağı 221B’ye taşınmıştır. Başlangıçta birbirlerine ısınamayan bu iki karekterimiz ilerleyen zamanlarda bir elmanın bütünü haline gelen yarım parçalar gibi olurlar. Efendi bir kişiliğe sahip olan Watson, çoğu zaman Sherlock’u tehlikelerden koruyup ve birçok cinayetin çözümünde de ona yardımcı oluyor.

Birkaç kez randevulara katılan Doktor bakalım aradığı aşkıda bulabilecek mi ? Sherlock'u çok sevmektedir. Sherlock'un bencilce davranmalarınıda seven Doctor Watson adamdır.
Mycroft Holmes (Mark Gatiss)


Holmes ailesinin diğer akıllı ve çalışkan çocuğu ve Sherlock Holmes’un ağabeyi namıdiğer Mycroft Holmes, İngiliz hükümeti için çalışmaktadır. Sherlock Holmes’la çekişmeli ve eğlenceli ilişkileri olan Mycroft, kardeşinden çok daha zeki ve başarılı bir karakter olarak tanıtılmaktadır. Fakat ben buna katılmıyorum. Sherlock bir numaradır :) Birbirinden farklı metotlar kullanarak daha kesin sonuçlara varmaktadır. Mycroft, Sherlock gibi bir cinayetten diğer cinayete geçmek yerine çalışmalarını bir ofiste gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Sherlock Holmes gibi sevmesemde kerata başarılı işler yapıyor. Sherlock dan dolayı onunda yeri bizde özeldir. Sherlock ile aralarında çekişmede gerçekten görmeye değer. Tom ve Jerry, Siyah ile beyaz gibiler.
James Moriarty (Andrew Scott)


Sherlock'un ezeli ve ebedi düşmanı James Moriarty, namıdiğer "Jim" ilk olarak kendisine gülen Carl Powers adında birisini öldürdü. Bir süre cezaevinde yatıp cezasını çeken Jim Moriarty, bu süre zarfında becerilerini geliştirdi ve geniş çaplı bir suç organizasyonu meydana getirdi. Suçlar aleminin dahisi olarak tanımlanan ve Sadist bir psikopat-manyak olan Moriarty, Sherlock Holmes’un kendisiyle boy ölçüşebilecek zekaya sahip olduğunu düşünerek onu hedef aldı. 2.sezonun son bölümü mükemmel derecede bunu kanıtlamaktadır. Bu bölümü izlerken ağzınız açık kalacak diye tahmin ediyorum. 3.sezonun ilk bölümü ise bir önceki sezonun son bölümünü aratmayacak derecede mükemmeldi. Sherlock Holmes'un zeki düşmanı bakalım ne şekilde yoluna devam edecek.
Bayan Hudson (Una Stubbs)


Şirin bir karakterimiz Bayan Hudson, Sherlock’un ev sahibidir. Holmes’ün kahrını en çok çeken karakterlerden biri olan Bayan Hudson, nazik ve cana-yakın bir kişiliğe ve karaktere sahiptir. Sherlock Holmes ve Doktor Watson ile aynı apartmanda oturan Bayan Hudson, genellikle Holmes’ün üstüne bir anne edasıyla titremektedir. Sherlock'un evine rahatça girip-çıkabilen nadir insanlardan biridir. Tam adı Martha Louise Hudson olan bu karakter, usta ve tecrübeli oyuncu Una Stubbs tarafından canlandırılmaktadır. Bayan Hudson Doktor Watson'un Sherlock'a çok yakın olduğundan onu arkadaşlıktan öte başka bir seviyede sevdiğini zannetmektedir. Açık açık Doktor'un yüzüne sen eşcinsel misin diye bir soru bile sordu :) Ondan dolayı arada bir Watson'u delirtmektedir. Gerçekten çok sevimli bir karakter. Hudson hanımefendi bakalım dizimizde ilerleyen zamanlarda ne gibi işler yapacak. 

Sherlock Dizisinin Sezonları ve Bölümleri


Sherlock dizisi 4 sezon boyunca yayın hayatına devam etmiştir. Yıllardır beklenen 5.sezon talebi henüz yanıtlanamadı. İnşallah bir sürpriz yapıp Sherlock hayranlarını sevindirerek macera kaldığı yerden devam eder. Toplamda 13 nadide bölüm çekilmiştir. Hepside bir sinema filmi havasındadır. Gerek kalite gerekse süresinin uzunluğundan dolayı her bir bölümde sanki başka bir sinema filmine gitmişsiniz hissine kapılabilirsiniz. Aşağıda sezonlar ve bölümlerin isimlerini bulabileceksiniz.


  • 1.sezon 3 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2010

1.Sezon 1.Bölüm : Pembe Üzerine Bir Çalışma (Pembe giysili kadının intiharı, görünürde birbiriyle alakasız bir dizi intiharın dördüncüsüdür fakat Sherlock Holmes ölümlerin aslında cinayet olduğunu çıkarır.)

1.Sezon 2.Bölüm : Kör Bankacı (Watson'ın yeni yaşamı ev arkadaşı Sherlock Holmes sayesinde hiç bir zaman sıradan değildir; hatta Sherlock'un bankaya yapacağı sıra dışı ziyaret doktoru tetikte tutar.)

1.Sezon 3.Bölüm : Büyük Oyun (Sherlock, Londra'daki suçluların kıvrak zekalarından ümitsiz olsa da, sıradan bir dava gibi görünen olayda, bir dahinin iş başında olduğunu keşfeder.)


  • 2.sezonda 3 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2012

2.Sezon 1.Bölüm : Belgravia'da Bir Skandal - 1 saat 30 dakika (Bir kraliyet skandalı, Sherlock'u zor bir fikir düellosunun ortasında bırakır.)

2.Sezon 2.Bölüm : Baskerville'nin Köpekleri - 1 saat 28 dakika (Sherlock, cehennemden gelen bir av köpeğinin gizemini ortaya çıkarmak için Dartmoor'a gider.)

2.Sezon 3.Bölüm : Reichenbach Şelalesi - 1 saat 29 dakika (Sherlock, en büyük düşmanı Moriarty ile savaşa girer.)  • 3.sezon ise 4 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2014

3.Sezon 1.Bölüm : Boş Tabut - 1 saat 27 dakika (Sherlock'un "ölümü" üzerinden iki yıl geçmiş, Watson hayatına devam etmiştir. Fakat Londra'ya bir terör saldırısı tehdidi olunca, Sherlock geri dönmeye karar verir.)

3.Sezon 2.Bölüm : Üçlerin İmzası - 1 saat 26 dakika (Ölümcül bir tehlike Watson'ın düğün törenine gizlice yaklaşırken, Sherlock hayatının en zor görevi ile yüzleşir : Sağdıç konuşması!)

3.Sezon 3.Bölüm : Onun Son Yemini - 1 saat 29 dakika (Çalınan mektuplarla ilgili bir dava Sherlock Holmes'u şantaj ustası olan Charles Augustus Magnussen ile karşı karşıya getirir.)

3.Sezon 4.Bölüm : Şirret Gelin - 1 saat 29 dakika (1895 yılında geçen bu özel sette, Holmes ve Watson intihar eden birinin hayaleti olduğu söylenen ve intikam peşinde bir görüntüyü araştırır.)


  • 4.sezonda 3 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2017

4.Sezon 1.Bölüm : Altı Thatcher - 1 saat 29 dakika (Scotland Yard, kabineden bir bakanın oğlunun ve eski başbakan Margaret Thatcher'ın parçalanmış heykellerinin karıştığı ilginç bir vaka ile Sherlock'a gelir.)

4.Sezon 2.Bölüm : Yalancı Dedektif - 1 saat 29 dakika (Watson şok edici bir trajediyle boğuşur. Bu sırada bugüne en kurnaz düşmanı olan, karanlık bir sırra sahip zengin bir hayırsever ile karşılaşır.)

4.Sezon 3.Bölüm : Son Problem - 1 saat 29 dakika (Karanlık bir aile sırrı, Sherlock'un varlığından haberdar olmadığı bastırılmış anılarını açığa çıkararak onu ölümcül bir son oyuna çeker. Dirilen düşmanı karşısındadır.) 


IMDb ile Sherlock Dizisi

IMDb internet üzerinde bulunan milyonlarca film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini tutan bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet film veritabanı) açılımıyla bilinmektedir. Puanlama sistemi sayesinde filmlerin, dizilerin beğenilme derecelerini gösterir.


Sherlock diziside bu sitede oldukça beğeni toplamaktadır. 721.500 kişinin oylarından sonra dizi 10 üzerinden 9.1 gibi mükemmel bir değer alarak hak ettiği yerde ve puanda kendini buldu.

IMDb, sitesinde Sherlock ile ilgili her türlü bilgi, yorum ve içeriği bulabilirsiniz.

Sezonlar hakkında bölümler, oyuncular, yorumlamalar, puanlar hepsi ve daha fazlasını takip edebileceğiniz bir yapılanmadır.


Aşağıdaki adreste IMDb'de Sherlock'un ana sayfası bulunmaktadır. İncelemenizi tavsiye ederim.


 

TVTime ile Sherlock Dizisi

Diziyi daha kolay bir şekilde takip edebilmek için sizlere TVTime uygulamasını öneririm. TVTime uygulamasında Sherlock dizisinin 2.176.907 milyon takipçisi bulunmaktadır.


TVTime da Sherlock dizisinin sayfasını inceleyebilirsiniz. Bölümler hakkında çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz. En popüler oyuncuyu görebilirsiniz. Yorumları okuyup, çeşitli yorumlar yapabilirsiniz. Sherlock dizisi 10 puan üzerinden 9.66 puan almıştır. Harika bir değer. Kesinlikle bu puan daha da artacaktır.
TVTime ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşıp, uygulama ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz :
 

ORORO TV ile Sherlock Dizisi

Sherlock


A modern update finds the famous sleuth and his doctor partner solving crime in 21st century London.


Rating: 9.2

Release year: 2010

Genres: Crime, Drama, Mystery

Countries: United Kingdom, United States

Duration: 88 min.

Status: Returning Series


ORORO.TV İngilizce dizi ve video seyredebileceğiniz bir sitedir. Diğer sitelerden farklı olarak Türkçe alt yazıdan hariç birçok dile destek vererek İngilizce öğrenmenizde sizlere rehber oluyor. ORORO TV’nin ücretsiz ve ücretli hizmetleri mevcuttur. Bu paketlerin arasındaki fark ise free sürümde günde sadece 45 dakika izleme hakkınızın olması ve bilmediğiniz kelimeleri kaydetme özelliği bulunmaktadır.


ORORO TV hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz daha önceden yazmış olduğum blog yazısını sizlere öneririm. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :ORORO TV de günlük 45 dakika hakkınız bulunmaktadır. Genelde 1 saat aralığında bölümleri olan Sherlock dizisini günlük 1 bölüm izleyebilmek için ya üyelik yapmanız gerekecek ya da kaldığınız yerden bir sonraki gün devam ederek heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Dizide geçen bilmediğiniz kelimeleri kaydedip, anlamlarını öğrenebilirsiniz. 

Netflix ile Sherlock Dizisi

Sherlock dizisi BCC kanalında yayınlanan daha sonra Netflix bünyesine giren bir dizidir. Daha önceden Netflix'i duymayanınız yoktur diye düşünüyorum ama duymayan ya da tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için "Netflix Nedir?" adlı bir blog yazısı yazdım. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sizlere ufak bir haberim var. Netflix Türkiye fiyatlarında cüzi bir miktarda zam yaptı. Ekstra bir mobilde izlenmesi için bir yeni abonelik çıkardı. Onada bakmanızı tavsiye ederim. Yazıyı incelemenizi tavsiye ederim :
Netflix ile Sherlock dizisini zevkle izleyebilirsiniz. Aşağıdaki adresten istediğiniz sezonu ve bölümleri izleyerek harika anlar geçirebilirsiniz. 


Sherlock Holmes RomanlarıSherlock karakteri, Yazar Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulmuştur. Türkçe olarak birbirinden farklı romanları farklı yayınevlerinde basılmaktadır. Bende bir seriyi alıp artık başlamak istiyorum. Dizisinin yanında birbirinden farklı Sherlock romanları okumak bizleri çok mutlu eder diye düşünüyorum. Örneğin D&R sitesine girip Sherlock kitaplarına göz atıp bir tane romanı alarak maceraya başlayabilirsiniz. Benim kafamda aşağıdaki seriyi alıp başlamak var. Hem kapaklı farklı renklerde hem de kitaplar kokulu. İsterseniz sizlerden bu kitap serisiyle başlayabilirsiniz.
 

Mycroft Holmes Kitabı


Sherlock kitaplarının yanına çok nadide bir eser geldi. Karşınızda "Mycroft Holmes" romanı. 1 kaç hafta önce kitapçıda gördüğümde çok şaşırmıştım. Kitabı alıp inceledim gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş. Sherlock kitapları gibi bizleri aynı maceraya atacağından hiç kuşkum yok. Siparişini verdim. İnşallah en kısa zamanda bu nadide eseri okuyup Sherlock'un abisi Mycroft'un başarılı ve gizemli hayatını öğreneceğim. Aşağıdaki linkten kitaba ulaşabilirsiniz. Kitap hakkındaki düşünceler kitabı biran önce alıp okumaya beni itiyor eminim o sözlerden sizlerde etkileneceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.
 

Profesör Moriarty-Karanlık Sokağın Dehası Kitabı

Sherlock'un baş düşmanı Moriarty ile ilgili kitaba karşılaşınca çok şaşırdım ve mutlu oldum. En kısa zamanda alıp, okumaya başlayacağım. Sizlerde tavsiye ederim.


Her suç bir denklemdir, bazılarının hiç çözülmemesi gerekir.

Sherlock Holmes ile John Watson’ın suç dünyasındaki karanlık ikizlerini hayal ederseniz, karşınıza sahtekâr, ne yapacağı belli olmayan ama son derece zeki bir matematik profesörü olan James Moriarty ile acımasızlığı, patavatsızlığı ve ahlaksızlığıyla nam salmış yardımcısı Albay Sebastian Moran çıkar.

Holmes ve Watson’ın karanlık sokaklardaki uyarlamasında kötücül bir deha ile yardımcısının kendi çıkarları uğruna çözdüğü inanılmaz gizemlere tanık olacaksınız.


Okunması zorunlu bir roman. Olağanüstü.”

-Neil Gaiman-


“Bu seneki favori kitaplarımdan biri… Taze bir bakış açısıyla Sherlock Holmes dünyasını yeniden ziyaret etmek için harika bir yol… Keyif verici.”

-Hitfix-


“Güçlü, merak uyandıran bir eğlence. Karanlık sürprizlerden oluşan, şeytani derecede akıllıca hazırlanmış bir eser.”

-San Francisco Chronicle-


 

Evet arkadaşlar sizlere Sherlock'u anlatmaya çalıştım. Zaman kaybetmeden bu mükemmel diziye başlamanızı kesinlikle öneririm. İyi ki varsın Sherlock Holmes !!!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere :) Kendinize iyi bakın.

664 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Friends Dizisi

Comments


bottom of page