top of page

Black Mirror Dizisi

Güncelleme tarihi: 7 Eyl 2019

Merhabalar Arkadaşlar,

İngilizce öğreniminde kuşkusuz dizi ve film izlemenin çok birçok faydaları vardır. Ben de İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra Yabancı dizilere bağımlı hale geldim ve artık Türk dizilerini takip etmeyi bıraktım.


Bugün sizlere en sevdiğim dizilerden biri olan Black Mirror dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi vakit kaybetmeden başlayalım :) 

Black Mirror (Türkçe: "Kara Ayna"), dram, macera, alaycı ve bilim kurgu tarzında 4 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmaya başlayan bir İngiliz televizyon dizisidir. Şu ana kadar 4 sezonda toplamda 19 bölüm çekilmiştir. Her bölümde farklı bir konu ve farklı oyuncular yer almaktadır. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim :) Bilim ve Teknolojide insanlık ilerledikçe olması ihtimal sorunları ve güzellikleri dile getiren bu diziden çok güzel dersler çıkartacağınıza eminim.


Yapımı


Black Mirror, İngiliz Channel 4 kanalında yayın hayatına 2011 tarihinde başlamıştır. Kazandığı başarı ve popülaritesi sonrasında 2015 yılında Netflix tarafından yayın hakları satın alınmıştır. 2016 dan beri bu platfromda yayınlanmaya devam etmektedir.

Dizinin yapımcılığını Barney Reisz, yönetici yapımcı görevlerini ise Charlie Brooker ve Annabel Jones yürütmektedir.


Dizinin kazandığı başarılar sonrası bilim kurgu yazarı Stephen King beğendiğini söylemiştir; ünlü oyuncu Robert Downey ise Black Mirror'un 1.sezon 3.bölümünde yayınlanan "The Entire History of You" adlı bölümü film olarak çekmeyi düşündüğünü açıklamıştır.


 

Konusu


Modern toplumun içindeki bireyin sorunlarını, yeni teknolojilerin getirdiklerini ve mevcut dünya düzenindeki siyaset, medya, sanat ilişkilerini yer yer alaycı bir şekilde bilim kurgu ögelerine başvurarak yorumlamaktadır. Dizinin yapımcısı Charlie Brooker dizi hakkında "her bölüm farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına sahip; fakat hepsi hem günümüzdeki yaşam tarzımız hem de vurdum duymazca 10 dakika içerisinde yaşayabileceğimiz şeyler hakkında" demiştir."


 

Sezonlar ve Bölümler


Black Mirror dizisi 2011 yılında yayın hayatına başladı. Özel bölümler dahil 20 defa izleyicilerinin karşısına çıktı. Bazı bölümleri film tadı verecek kadar güzel ve uzundur. 2018'in sonlarında özel bölüm ile Black Mirror sevenleriyle tekrardan buluştu. 5 Haziran 2019 ile 5.sezonla karşımıza çıkan Black Mirror 2 senelik özlemimizi dindirmiş oldu. Bakalım 6.sezon gelecek mi? Keyifli bir sezonu daha geride bırakmış olduk. Aşağıda sezonlar ve bölümlerle ilgili detaylı bilgilere sahip olacaksınız.


1.sezon 3 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2011 - Ana Tema : Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanların var olabilmek için puan topladığı, hafıza implantları taktırdığı ve çok daha fazlasının gerçek olduğu bir dünyada geçiyor.


1.Sezon 1.Bölüm : Milli Marş - 44 dakika (Başbakan Michael Callow, Kraliyet Ailesinin en sevilen üyesi olan Prenses Susannah kaçırıldığında sarsıcı bir ikileme düşer.)

1.Sezon 2.Bölüm : On Beş Milyon Hak - 1 saat 2 dakika (Bir şarkı yarışmasında jürileri etkileyemeyen kadın, şimdi ya onur kırıcı şeyler yapmalı ya da kölelikten farkı olmayan hayatına geri dönmelidir.)

1.Sezon 3.Bölüm : Senin Tüm Geçmişin - 49 dakika (Yakın bir gelecekte geçen hikayede; tüm insanlar yaptığı, gördüğü ve duyduğu her şeyi kaydeden hafıza implantlarına sahiptir.)2.sezon 4 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2013 - Ana Tema : Bu antoloji dizisinin 2. sezonunda bir sosyal medya bağımlısının, canlı bir hayat şovunun parçası olan bir kadının ve diğerlerinin karanlık hikayeleri anlatılmaktadır.


2.Sezon 1.Bölüm : Hemen Döneceğim - 49 dakika (Başbakan Michael Callow, Kraliyet Ailesinin en sevilen üyesi olan Prenses Susannah kaçırıldığında sarsıcı bir ikileme düşer.)

2.Sezon 2.Bölüm : Beyaz Ayı - 42 dakika (Victoria bir sabah uyanır ve hayatı hakkında hiçbir şey hatırlayamaz. Karşılaştığı herkes onunla konuşmayı reddeder.)

2.Sezon 3.Bölüm : Waldo Zamanı - 44 dakika (Waldo adlı çizgi karakter ayıyı seslendiren başarısız komedyen, TV yöneticileri Waldo'nun seçimlerde adaylığını koymasını istediklerinde kendini siyasete karışmış bulur.)

2.Sezon 4.Bölüm : Beyaz Noel - 1 saat 14 dakika (Karlarla kaplı, gizemli ve uzak bir yerdeki iki adam; Noel sezonunda geçen, birbiriyle bağlantılı ve ürkütücü üç teknoloji hikayesi anlatıyor.)3.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2016 - Ana Tema : Bu teknolojik öykülerde, aşıklar gerçeküstü bir cennette buluşur, tuhaf mesajlar genç bir adama acı çektirir ve bir sosyal uygulama büyük bir gücü eline geçirir.


3.Sezon 1.Bölüm : Dibe Vuruş - 1 saat 3 dakika (Sosyal medya skorunu umutsuzca artırmaya çalışan bir kadın, gösterişli bir düğüne davet edildiğinde turnayı gözünden vurur. Ancak yolculuk planladığı gibi gitmez.)

3.Sezon 2.Bölüm : Artırılmış Gerçeklik - 57 dakika (Parasız kalan bir Amerikalı gezgin, devrim niteliğindeki yeni bir oyun sistemini deneme işini kabul eder. Ancak, yaşadığı heyecanın biraz fazla gerçek olduğunu keşfeder.)

3.Sezon 3.Bölüm : Sus ve Dans Et - 53 dakika (Dizüstü bilgisayarına virüs giren genç, cep telefonuna gelen mesajlardaki emirleri yerine getirmek ile sırlarının açığa çıkmasını riske atmak arasında seçim yapmalıdır.)

3.Sezon 4.Bölüm : San Junipero - 1 saat 1 dakika (1987'de bir sahil kasabasında utangaç bir genç kadın ve dışa dönük bir parti kızı arasında zaman ve uzay kanunlarına karşı koyan güçlü bir bağ gelişir.)

3.Sezon 5.Bölüm : Acımadan Öldürmek - 1 saat (Bir asker, ele geçirmesi zor bir düşmanla ilk mücadelesinin ardından alışık olmadık hisler yaşar ve tuhaf teknik sorunlarla karşılaşır.)

3.Sezon 6.Bölüm : Sosyal Linç - 1 saat 30 dakika (Bir gazetecinin sosyal medya fırtınasının merkezindeki ölümü, deneyimli bir dedektif ve teknoloji meraklısı yardımcısının ürpertici bir keşif yapmalarına neden olur.)4.sezon 6 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2017 - Ana Tema : Teknolojinin karanlık yüzünü anlatan bu masallarda bir fantezi kontrolden çıkıyor, her şeyi gören cihazlar karanlık sırları açıklıyor ve bir kadın bir avcıdan kaçıyor.


4.Sezon 1.Bölüm : USS Callister - 1 saat 17 dakika (Kaptan Robert Daly mürettebatını bilgeliği ve cesaretiyle yönetir. Ama ekibin yeni üyesi, kısa sürede bu uzay gemisindeki hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder.)

4.Sezon 2.Bölüm : Arkangel - 52 dakika (Kızının güvenliğinden endişe eden bekâr anne Marie, kızın nerede olduğunu ve çok daha fazlasını takip eden son teknoloji ürünü bir cihaz almaya karar verir.)

4.Sezon 3.Bölüm : Timsah - 59 dakika (Mimar Mia karanlık bir sırrı gizli tutmak için çabalarken yakınlardaki bir kazayı soruşturan sigorta eksperi Shazia olay yerindeki insanların hafızalarını tarar.)

4.Sezon 4.Bölüm : Hang the DJ - 52 dakika Tüm ilişkilerin ne kadar süreceğini önceden belirleyen bir çöpçatan programı tarafından eşleştirilen Frank ve Amy, çok geçmeden sistemin mantığını sorgulamaya başlar.)

4.Sezon 5.Bölüm : Metal Kafa - 41 dakika (Terk edilmiş bir ambarda işlerine yarar malzemeler ararken acımasız bir düşmanla karşılaşan grup, hayatta kalmak için ıssız bir araziden geçerek kaçmak zorundadır.)

4.Sezon 6.Bölüm : Black Museum - 1 saat 9 dakika (Bir gezgin, otoyolun ıssız bir köşesinde bir müzeye rastlar. Nadir bulunan kriminolojik eşyaların sergilendiği müzedeki en önemli parça, oldukça rahatsız edicidir.)

5.sezon 3 bölümden oluşmaktadır. Çıkış tarihi : 2019 - Ana Tema : Bir video oyunu bir dostluğun değişmesine neden olur. Bir sosyal medya şirketinde rehine krizi yaşanır. Bir genç, favori pop yıldızının yapay zekâ versiyonuyla bağ kurar.


5.Sezon 1.Bölüm : Striking Vipers - 1 saat 2 dakika (En sevdikleri bilgisayar oyununun sanal gerçeklik eklentisinde yeniden buluşan eski üniversite arkadaşları Danny ve Karl, gece seanslarında sürpriz bir şey keşfeder.)

5.Sezon 2.Bölüm : Smithereens - 1 saat 10 dakika (Londralı bir şoför, bir sosyal medya şirketinin çalışanını kaçırınca uluslararası bir krize sebep olur.)

5.Sezon 3.Bölüm : Rachel, Jack ve Ashley Too - 1 saat 7 dakika (Yalnız bir genç kız, idolü olan pop yıldızı Ashley O'dan esinlenen bir robot bebeği saplantı haline getirirken gerçek Ashley'nin hayatı altüst olmaya başlar.)
Black Mirror, 5.sezonun yayınlanmasını beklerken seyircilerine sürpriz yapıp harika bir film tadında özel bir bölüm yayınlandı. Ana Teması : 1984'te genç bir programcı, karanlık bir romanı bilgisayar oyununa uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlar. Aklın sınırlarını zorlayan, birden çok sona sahip bir hikâye. Film desek yeridir :) Bu özel bölümün normalde süresi 1 saat 30 dakikadır. Ama dizi oyun havasında seçenekli bir şekilde izlendiği için 3 ila 4 saat arasında bittiği belirtildi. Bende bu özel bölümü izledim ve çok beğendim. Neredeyse tüm koşulları denemeye çalıştım. Harika ötesi bir bölümdü. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim : ) İnteraktif bir bölüm ile karşımıza çıkan Black Mirror'ın ardından Nisan ayında ünlü doğacı Bear Grylls 'ın oynadığı You Vs Wild adlı mini bir seri çekildi. Onada bir göz atmanızı tavsiye ederim. Mükemmel bir seri olmuş. 

Black Mirror Dizisinin Sosyal Medya Hesapları

Black Mirror dizisiyle ilgili içerikleri anında ve birinci ağızdan öğrenmek isterseniz sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Bende sosyal medyada aktif bir şekilde Black Mirror hesaplarını takip ediyorum. Sizlerede hesapları takip etmenizi öneririm. Aşağıdaki hesapları takip ederek diziyle ilgili anlık gelişen olaylara ulaşabilirsiniz.Black Mirror - Twitter - 461.390 follower : https://twitter.com/blackmirror

Black Mirror - Facebook - 1,314,115 likes : https://www.facebook.com/BlackMirrorNetflix/Black Mirror dizisinin hesaplarından başka Netflix resmi hesaplarını takip ederek Black Mirror ve tüm dizileri hakkında doğru ve hızlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıda bulunan Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarını takip etmenizi öneririm.Netflix Türkiye - Twitter : https://twitter.com/netflixturkiye

Netflix USA - Twitter : https://twitter.com/netflix

Netflix UK & Ireland - Twitter : https://twitter.com/NetflixUKNetflix Türkiye - Instagram : https://www.instagram.com/netflixturkiye

Netflix USA - Instagram : https://www.instagram.com/netflix

Netflix UK & Ireland - Instagram : https://www.instagram.com/netflixuk


Netflix Türkiye - Facebook : https://www.facebook.com/netflixturkiye/

Netflix USA - Facebook : https://www.facebook.com/netflix/

Netflix UK & Ireland - Facebook : https://www.facebook.com/NetflixUK/


 


TV Time Uygulamasıyla Black Mirror Dizisinin Kullanımı

Black Mirror dizisini daha kolay bir şekilde takip edebilmek için sizlere TV Time uygulamasını şiddetle tavsiye ederim. İzlediğiniz dizi hakkında bilgilere ulaşıp, diziyi izledikten sonra izledim seçeceğini tıklayıp, diziyi beğendiniz mi ? Dizinin bu bölümünde en beğendiğiniz karakter ve izlediğiniz platformu sorduğu, dizi hakkında yapılan yorumları takip edip, sizlerinde yorumlar yapabileceği güzel bir uygulamadır. Daha önceden TV Time ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşıp, uygulama ile ilgili gerekli bilgileri edinebilirsiniz :
TV Time uygulaması ile Black Mirror dizisinin sezonları ve bölümlerine ulaşıp onlarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. En meşhur karakteri öğrenebilirsiniz. Black Mirror sayfasının linki aşağıda bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz. TV Time uygulamasından Black Mirror dizisi 10 üzerinden 8.66 puan alarak en popüler dizilerin arasında kendini bulmaktadır.
 

ORORO TV ile Black Mirror Dizisi

Black Mirror


If technology is a drug – and it does feel like a drug – then what, precisely, are the side-effects?


Rating: 8.9

Release year: 2011

Genres: Drama, Sci-Fi, Thriller

Countries: United Kingdom

Duration: 60 min.

Status: Returning SeriesKısaca ORORO TV den bahsetmek gerekirse : ORORO.TV İngilizce dizi ve video seyredebileceğiniz bir sitedir. Diğer sitelerden farklı olarak Türkçe alt yazıdan hariç birçok dile destek vererek İngilizce öğrenmenizde sizlere rehber oluyor. ORORO TV’nin ücretsiz ve ücretli hizmetleri mevcuttur. Bu paketlerin arasındaki fark ise free sürümde günde sadece 1 saat izleme hakkınızın olması ve bilmediğiniz kelimeleri kaydetme özelliği bulunmaktadır.ORORO TV hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz daha önceden yazmış olduğum blog yazısını sizlere öneririm. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :
ORORO TV de günlük 1 saat hakkınız bulunmaktadır. Bazı bölümleri Black Mirror'ın 1 saatten az değişiklik olması açısından bu platformdan da diziyi izleyebilirsiniz. Dizide geçen bilmediğiniz kelimeleri kaydedip, anlamlarını öğrenebilirsiniz.Black Mirror sayfası aşağıdaki linkte bulunmaktadır. Sayfayı ziyaret edip, diziyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Diziyi favorilerinize ekleyip, diziyle ilgili yorumları okuyabilirsiniz. 

IMDb ile Black Mirror Dizisi

IMDb internet üzerinde bulunan milyonlarca film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini tutan bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet film veritabanı) açılımıyla bilinmektedir. Puanlama sistemi sayesinde filmlerin, dizilerin beğenilme derecelerini gösterir.


Black Mirror diziside bu sitede oldukça beğeni toplamaktadır. 348.388 kişinin oylarından sonra dizi 10 üzerinden 8.9 gibi mükemmel bir değer alarak hak ettiği yerde ve puanda kendini buldu.


IMDb, sitesinde Black Mirror ile ilgili her türlü bilgi, yorum ve içeriği bulabilirsiniz.

Sezonlar hakkında bölümler, oyuncular, yorumlamalar, puanlar hepsi ve daha fazlasını takip edebileceğiniz bir yapılanmadır.


Aşağıdaki adreste IMDb'de Black Mirror'ın ana sayfası bulunmaktadır. İncelemenizi tavsiye ederim.
 

Netflix ile Black Mirror Dizisi


Netflix'in sağlam dizilerinde biri olan Black Mirror'ı Netflix'te izleyebilirsiniz. Daha önceden Netflix'i duymayanınız yoktur diye düşünüyorum ama duymayan ya da tam olarak ne işe yaradığını bilmeyenler için "Netflix Nedir?" adlı bir blog yazısı yazdım. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sizlere ufak bir haberim var. Netflix Türkiye fiyatlarında cüzi bir miktarda zam yaptı. Ekstra bir mobilde izlenmesi için bir yeni abonelik çıkardı. Onada bakmanızı tavsiye ederim. Yazıyı incelemenizi tavsiye ederim :
Netflix ile Black Mirror dizisini zevkle izleyebilirsiniz. Aşağıdaki adresten istediğiniz sezonu ve bölümleri izleyerek harika anlar geçirebilirsiniz.


 

Kısa Kısa Bilgiler

  • Black Mirror dizisi 2011 yılından beridir yayın hayatına devam etmektedir.

  • Dizinin 5.sezonu 2 senelik aradan sonra 3 bölümle birlikte geldi.

  • En İyi TV Filmi ödülü (USS Callister ve San Junipero) dâhil olmak üzere toplam 6 tane Emmy Ödülü kazandı.

  • Dizi Netflixte yayınlanmaya devam etmektedir.

  • Black Mirror, Netflix'teki en popüler diziler arasındadır.

 

Evet Arkadaşlar beğendiğim bir diziyi sizlerle paylaşmak istedim. Ben Türkçe alt yazılı bir biçimde diziyi takip ediyorum. Sizlerede tavsiye ederim. Zaman "Black Mirror" zamanı.


795 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Friends Dizisi

תגובות


bottom of page