top of page

Young & Hungry Dizisi

Güncelleme tarihi: 24 Haz 2019

Merhabalar Arkadaşlar,


İngilizce öğrenmede kuşkusuz dizi ve film izlemenin çok büyük faydaları var. Ben de İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra Yabancı dizilere bağımlı hale geldim ve artık Türk dizilerini takip etmiyorum. Bugün sizlere Komedi türünde sevdiğim bir dizi olan Young & Hungry den bahsedeceğim. Hazırsanız haydi vakit kaybetmeden başlayalım :)

 

Yaklaşık 20 dakika olan bu komedi dizisi Freeform kanalında yayınlanmış bir dizidir. İzleyici kitlesi daha çok gençlerden olan bu dizinin uzun yıllar ekranda olmasını beklerdim. Dizi 5 sezon boyunca izleyicilere birbirinden komik ve güzel sahneler sundu. Ben şu anda dizinin 1. sezonundayım. Şu ana kadar 7 bölüm izledim. Aktif olarak diziyi izlemeye çalışıyorum. Sizlerede şiddetle tavsiye ederim.

 

Dizinin Konusu ve Karakterlerimiz


Dizinin konusu ve genelinde Gabi adlı karakterin ve arkadaşlarının başından geçenlerin anlatıldığı bir yapımdır. Hikayeler San Francisco'da geçmektedir.


- Gabi (Emily Osment), aşçılık yapmak için iş arayan bir aşçıdır. 

- Josh (Jonathan Sadowski) ise yaptığı uygulamalarla zengin olmuş teknoloji milyoneridir. Egosu yüksek, lüks bir evde yaşıyor ve evinde çalışması için şef arıyor. Gabi de böyle bir iş için yeterli referansı bulunmasa da başvurusunu yapıyor ve şansını deniyor.


Başta Josh için profesyonel ve ünlü bir şef düşünen yardımıcısı Elliot‘un (Rex Lee) engeline takılmış olsa da Josh, Gabi'ye bir şans vermeyi kabul eder. Josh'un işi Gabi'ye vermesi için bir şartı vardır : Evlenme teklif edeceği sevgilisi Caroline’a evet demesi için harika bir yemek organize etmesidir. Elliot eşcinseldir. Josh'un yaveri diyebiliriz. Peşinden ayrılmamaktadır. Elliot her fırsatta Gabi’ye laf sokmalarını sürekli göreceksiniz.


İlerleyen saatlerde Gabi güzelce yemekleri hazırlar ancak işler Josh'un planlandığı gibi gitmez ve sevgilisi Caroline(Mallory Jansen), Josh'u terk eder. Bunun üzerine Gabi Josh'u teselli etmek için ona yakınlaşır ve sarhoş olan bu ikili geceyi birlikte geçirir. Sabah aynı yataktan kalktıklarını gören ikilimiz hata yaptıklarını ve bundan kimseye bahsetmeyeceklerini söylerler. Caroline hatasını anlayıp sabah Josh'a geri döner. Tam olarak herkesten de saklayamazlar ve evde çalışan, ev işlerine bakan Yolanda (Kym Whitley) ve Elliot bu durumdan haberdar olurlar. Profesyonel bir şekilde Gabi şeflik görevini sürdürür.


Sofia (Aimee Carrero), Gabi’nin en sevdiği arkadaşıdır. Aynı zamanda ufak bir evde de onun ev arkadaşlığını yapmaktadır. Kariyer odaklı, Latin Amerika kökenlidir. Gabi ile çok iyi anlaşmaktadır. Gabi onun için resmen kardeş gibidir.


Yolanda (Kym Whitley) da yıllardır Josh’un yanında çalışan Josh'un sevdiği biridir. Temizlik, ev işlerine bakan hizmetlidir. Aklına geleni söyleyen, komik, keyfine düşkün birisidir. Elliot açık eşcinsel bu arada. Dizide kendisine yer edinen konulardan birisi de Elliot ve Yolanda’nın birbirleriyle sürekli dalaşmaları ve bazen de birbirlerinin arkasından iş çevirmeleriyle dizi dahada keyifleniyor.


Benim en sevdiğim karakter : Gabi hem güzel hem de komik. İnşallah daha da iyi bir şef olacak. Destekçinim Gabi Şefim :)


 

Young & Hungry Dizisinin Sezonları Ve Bölümleri • Season 1 - Episode 1 - Pilot : A young entrepreneur hires Gabi, a feisty food blogger, to be his personal chef.

 • Season 1 - Episode 2 - Young & Ringless : Caroline accuses Gabi of stealing her missing engagement ring

 • Season 1 - Episode 3 - Young & Lesbian : Josh hosts a dinner with the deciding editor of a "30 Under 30" list hoping to impress her, only to find out she is more interested in Gabi. Executive producer Ashley Tisdale guest stars.

 • Season 1 - Episode 4 - Young & Pregnant : Gabi worries that she might be pregnant.

 • Season 1 - Episode 5 - Young & Younger : Gabi starts dating a guy she meets in Josh's building - only to learn he's still in high school.

 • Season 1 - Episode 6 - Young & Punchy : Josh works to close a business deal with a young tech genius, Cooper, but an incident with Gabi gets him in hot water.

 • Season 1 - Episode 7 - Young & Younger : In keeping their relationship a secret from Josh, Gabi forces Cooper to pretend he's dating Sofia, so Josh won't set him up with a friend.

 • Season 1 - Episode 8 - Young & Younger : A well-meaning Josh makes a terrible mistake when he replaces Gabi's broken-down car.

 • Season 1 - Episode 9 - Young & Younger : Gabi and Derek trick Yolanda into thinking they're dating so Yolanda likes Derek's old girlfriend better. Caroline has a leaking pipe and moves in with Josh.

 • Season 1 - Episode 10 - Young & Thirty (And Getting Married!) : Caroline forgets about Josh's 30th birthday, so Gabi gives her the very personal gift she had made for Josh.


 


 • Season 2 - Episode 1 - Young & Too Late : Gabbi finds her true love and it's too late for her boss.

 • Season 2 - Episode 2 - Young & Cookin' : Gabi wonders if her job is in jeopardy when she learns Josh has a new woman in his life that loves to cook for him. When Josh doesn't ask Gabi to be the chef for an important client dinner, Gabi decides a "cook-off" is the best way to keep her job. Meanwhile, Yolanda makes a date with the building window washer.

 • Season 2 - Episode 3 - Young & Munchies : Gabi learns that her recipes for a magazine article must involve the use of a special ingredient.

 • Season 2 - Episode 4 - Young & Old : Gabi's efforts to ensure that Elliot has the perfect 40th birthday party do not go as planned.

 • Season 2 - Episode 5 - Young & First Time : Gabi plans to take her relationship with Cooper to the next level.

 • Season 2 - Episode 6 - Young & Moving : Gabi and Sofia fix up Yolanda with their landlord in the hopes of securing a better apartment.

 • Season 2 - Episode 7 - Young & Ferris Wheel : Gabi creates an awkward situation for Josh when she comes up with a creative gift idea for Shauna.

 • Season 2 - Episode 8 - Young & Sandwich : Gabi plays matchmaker for picky Sofia; Josh takes a break from the dating scene.

 • Season 2 - Episode 9 - Young & Pretty Woman : Josh's opportunity to make a confession to Gabi is spoiled when Cooper returns from China.

 • Season 2 - Episode 10 - Young & Part Two : Gabi is bewildered when long-held secrets are revealed; a big opportunity lands in Gabi's lap.

 • Season 2 - Episode 11 - Young & How Gabi Got Her Job Back : Gabi comes back to San Francisco. She gets a job working for Josh's neighbor. Josh gets in a mess involving a huge business deal and goes to Gabi for help.

 • Season 2 - Episode 12 - Young & Back to Normal : To make sure Josh is cool with Gabi going on a date with her cute neighbor, she sets him up with a pretty girl named Sarah.

 • Season 2 - Episode 13 - Young & Unemployed : Sofia announces that she quit her job so Gabi tries to get her hired as Josh's paid intern.

 • Season 2 - Episode 14 - Young & Oh, Brother! : When Sofia's younger brother Benji comes to stay, Gabi falls for him only to discover that he's not into her.

 • Season 2 - Episode 15 - Young & Earthquake : Gabi and Sofia go and see a fortune teller just for giggles, but when the prediction of the earthquake comes true Sofia and Gabi freak out.

 • Season 2 - Episode 16 - Young & How Sofia Got Her Groove Back : Gabi tries to help Sofia by treating her to a spa day at a fancy hotel, but when Sofia is mistaken for a prostitute, Gabi's pep talk goes down the drain.

 • Season 2 - Episode 17 - Young & Trashy : After Josh's app goes live everyone gives him a gift, but when Gabbi gives him a gift worth a lot of money she needs to find a way to get it back.

 • Season 2 - Episode 18 - Young & Doopelganger : Gabi and Sofia rent out their apartment. Josh's ED Talk speech does not go as planned. Elliot and Yolanda attend the gay pride parade.

 • Season 2 - Episode 19 - Young & Younger Brother, Part 1 : Josh's younger brother comes to visit.

 • Season 2 - Episode 20 - Young & Younger Brother, Part 2 : Josh makes a surprising announcement to Gabi and Jake that will affect their future. Elliot and Alan finally get married.

 • Season 2 - Episode 21 - Young & Christmas : Gabi and Sofia deal with Sofia's guilt over buying an expensive gift while Yolanda tries to figure out if her estranged sister JoJo has shown up to make amends or make trouble.


  • Season 3 - Episode 1 - Young & the Next Day : Gabi is conflicted over her feelings for Josh as she heads to Coachella with Jake. Meanwhile, Alan isn't honest with Elliot about his new hairstyle.

 • Season 3 - Episode 2 - Young & Coachella : The Coachella music festival proves to be the perfect crowd for Gabi's munchies, though the food truck isn't the only success. With Gabi on cloud nine, Sofia looks for new company for her misery. Meanwhile, Elliot and Alan try to salvage their honeymoon.

 • Season 3 - Episode 3 - Young & First Date : Josh and Gabi aim to have a perfect first date, but ultimately have to come to terms with the fact that "perfect" just isn't for them.

 • Season 3 - Episode 4 - Young & Parents : Josh and Gabi's relationship is tested when their parents meet; Sofia, Yolanda, and Elliot have a little too much fun at the movies.

 • Season 3 - Episode 5 - Young & Therapy : Gabi dabbles in light espionage to find out what's going on inside Josh's head. However, Josh isn't the only one with issues. When Yolanda suspects someone in the house of being unfaithful, she does a little recon of her own to put their fidelity to the test.

 • Season 3 - Episode 6 - Young & Rachael Day : With Gabi upset at him, Josh gives her a two week vacation to begin a food truck business with Sofia, and they end up grabbing Rachel Ray's attention. Josh wants to apologize to all the girls he hurt while in a relationship, but he ends up in a shocking situation with the first girl he apologizes to.

 • Season 3 - Episode 7 - Young & Rob'd : The girls meet a mystery man under questionable circumstances, and while deciding whether or not he's datable, he steals someone's heart, and maybe a few other things. Meanwhile, Josh channels his energy into something positive, leaving Elliot to think what Josh doesn't know won't hurt him.

 • Season 3 - Episode 8 - Young & Getting Real : The cast looks back on their favorite moments so far and takes questions from a live studio audience. Fans get a second look at the food, the fights, the romance and every last insult that made them fall in love.

 • Season 3 - Episode 9 - Young & Lottery : A massive lottery jackpot causes Sofia and the gang to fantasize about their dream lives; Elliot learns that Alan's design experience is sorely lacking after he is hired to redecorate Josh's office.

 • Season 3 - Episode 10 - Young & No More Therapy : Gabi decides that she is finished with dating and tells Josh she's waiting for him, but Josh wants her to continue dating and not wait.


 


 • Season 4 - Episode 1 - Young & Hawaii : Gabi is heartbroken over witnessing Josh with his therapist, but is stuck with him on their plane to Australia. Commiserating with fellow traveler Adam, Gabi accepts his offer to pose as his new wife on his honeymoon to Hawaii, since his actual bride Amanda dumped him at the altar. Meanwhile, Yolanda, Elliot, and Alan end up at the same resort and the manager assumes they're a three-person couple.

 • Season 4 - Episode 2 - Young & Hurricane : Josh shows up in Hawaii to find out what Gabi is doing with her fake husband Adam. But Gabi is desperate to escape back to San Francisco, only to have a hurricane trap everyone on the island. Meanwhile, Elliot is angry after he is saved from a life-threatening situation by Yolanda rather than his husband Alan.

 • Season 4 - Episode 3 - Young & Fried : Gabi leads Josh to believe she's landed an amazing job with celebrity chef Giada De Laurentiis. But Josh is determined to outsmart Gabi while keeping his own secret. Meanwhile, everyone gathers at Josh's penthouse to celebrate Yolanda's 50th birthday.

 • Season 4 - Episode 4 - Young & Piggy : Gabi and Sofia start working together, but things turn awkward when only one of them can land a coveted promotion.

 • Season 4 - Episode 5 - Young & Fostered : Alan and Elliott are surprised when their new foster child turns out to be a teenager, who forms a quick bond with Gabi.

 • Season 4 - Episode 6 - Young & Assistant : Josh is about to launch a new app and hires a new assistant, Randall. Thinking Randall is a little too good at his job and out to get theirs, Gabi, Elliot, and Yolanda set out to get him fired.

 • Season 4 - Episode 7 - Young & Bowling : Gabi is thrilled when she wins a local cooking contest using a recipe she got from her Aunt Chris. When the contest organizers want to take a picture of Gabi and her aunt, Gabi is forced to go on a search for someone she hasn't seen in years.

 • Season 4 - Episode 8 - Young & Sofia : Sofia must land an interview with a hot now artist in order to prove herself to her formidable boss.

 • Season 4 - Episode 9 - Young & Matched : Gabbi accuses Josh of using his money unfairly to get girls. They challenge each other to find dates without using unfair advantages like Josh's money or Gabbi's looks.

 • Season 4 - Episode 10 - Young & Screwed : Gabi, Sofia, and Yolanda stay over with Josh while their building is treated for termites. But Josh and Gabi are uncomfortable staying together and try to make sense of an awkward situation. Meanwhile, Alan suggests a weekend getaway to cheer up Elliot, but his destination of choice is Josh's penthouse, making it an even more crowded house.


 


 • Season 5 - Episode 1 - Young & Punch Card : Gabi and Josh use their punch card for the first time and jump into the world of no-strings sex.

 • Season 5 - Episode 2 - Young & Valentine's Day : It's Valentine's Day, but thanks to their punch card relationship, Gabi and Josh are free from impossible expectations until they both become convinced that the other bought them a romantic Valentine's gift.

 • Season 5 - Episode 3 - Young & Kiki : Josh and Gabi have to work together to save the dog of a business mogul or else risk losing out on a lucrative deal.

 • Season 5 - Episode 4 - Young & Josh's Dad : Josh's father Matt contacts his son for the first time asking to meet. When Josh refuses, Gabi takes matters into her own hands. Meanwhile, Yolanda is convinced she'll die at the same age as her mother, and goes on a strict diet.

 • Season 5 - Episode 5 - Young & First Time : Elliot and Josh join a LGBT softball team which makes Josh's Dad mistake him for a homosexual. Meanwhile Yolanda and Sofia try and cheat their way into wining a cruise.

 • Season 5 - Episode 6 - Young & Couchy : Sofia's boss Logan gives the girls a new couch, but there is one problem - it's super ugly. Yolanda reunites with the Rabbi from Elliot's wedding and starts dating him behind his mother's back.

 • Season 5 - Episode 7 - Young & Bridesmaids : Gabi and Sofia learn that their old nemesis is planning a tropical destination wedding so they angle to become her bridesmaids for a free vacation.

 • Season 5 - Episode 8 - Young & Vegas Baby : Gabi has a quarter life crisis, but finds purpose when Mrs. Wilson, who has the same birthday as Gabi, tells her about her long lost love, who they track down in Vegas.

 • Season 5 - Episode 9 - Young & Hold : Gabi and Josh's friends-with-benefits relationship is put to the test when one of them meets someone else; Elliot battles with a squirrel he discovers in Josh's penthouse; Sofia uses Gabi and Josh's relationship drama as fodder for her article.

 • Season 5 - Episode 10 - Young & Amnesia : Gabi tries to get Josh to snap out of his amnesia to remember that he loves her.

 • Season 5 - Episode 11 - Young & Downton Gabi : Gabi and Josh enjoy their "official" status. Elliot and Yolanda become worried about changes. Josh discovers Gabi's messy side.

 • Season 5 - Episode 12 - Young & Third Wheel : Josh sets up Sofia. Gabi doesn't think Sofia finds the right match. Elliot seeks relationship help from Yolanda.

 • Season 5 - Episode 13 - Young & Communication : Josh tries to get space from Gabi without hurting her feelings. Yolanda and Elliot try to meet their celebrity neighbor.

 • Season 5 - Episode 14 - Young & Handsy : Gabi panics over Josh. Elliot and Yolanda try to get Bruno Mars concert tickets. Sofia starts a job as a ride-share driver.

 • Season 5 - Episode 15 - Young & Mexico, Part 1 : Gabi takes Sofia on a last-minute vacation to Mexico to cover up the fact that she forgot her birthday; while taking care of Josh after surgery, Elliot and Yolanda accidentally ruin his new multimillion-dollar purchase.

 • Season 5 - Episode 16 - Young & Mexico, Part 2 : Gabi's attempts to reunite Sofia with her vacation love, Juancarlo, create even more problems for Sofia's love life; Yolanda becomes strangely drawn to Elliot's piano playing.

 • Season 5 - Episode 17 - Young & Motorcycle : Gabi is excited when she inherits a motorcycle, but Josh's reaction to her new bike is not what she expected; Sofia is nervous about taking the next step in her relationship with her new boyfriend, especially when all of their plans seem to go awry.

 • Season 5 - Episode 18 - Young & Bullseye : Gabi and Sofia organize a double date in the hopes that their boyfriends will become friends, but when the guys don't hit it off, their conflict spreads to Gabi and Sofia; Yolanda meets a handsome doctor when he confuses her with his online date.

 • Season 5 - Episode 19 - Young & Magic : Josh decides to finally reveal a deep secret to Gabi - he's a magician. Sofia is terrified to introduce her stern grandmother to her boyfriend. Meanwhile, Yolanda's pen pal is being released from prison, and wants to meet in person.

 • Season 5 - Episode 20 - Young & Yacht'in : Josh takes the gang for a getaway on his new yacht, where Gabi hits it off with the yacht's chef and receives an amazing opportunity; Sofia has a terrible misunderstanding about her boyfriend; Elliot and Alan meet a flirty steward.

 

Kısa Kısa Bilgiler


 • Young & Hungry dizisinde her bölümde farklı bir isimlendirme "Young & …." kullanılmaktadır. Örneğin 1.sezonun 2.bölümünde : "Young&Ringless"

 • Josh'un sevgilisi Caroline zengin ve soylu bir kadındır. Josh'a "Juju"şeklinde seslenmektedir.

 • Dizi 5 sezon boyunca yoluna devam etmiştir.

 • Dizinin türü komedidir.

 • Dizi Freeform da yayınlamıştır.

 

Evet Arkadaşlar beğendiğim bir diziyi sizlerle paylaşmak istedim. Ben İngilizce alt yazılı bir biçimde diziyi takip ediyorum. Sizlerede tavsiye ederim. Zaman "Young&Hungry" zamanı.

565 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page