top of page

Pokemon

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2019

Merhabalar,


İngilizce öğrenmede kuşkusuz dizi, film, anime izlemenin çok büyük faydaları var. Ben de İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra Yabancı dizilere bağımlı hale geldim ve artık Türk dizilerini takip etmiyorum. Bugün sizlere anime türünde sevdiğim bir çizgi filim olan Pokemon dan bahsedeceğim. Çocukluğumda severek izlediğim bu animeyi artık İngilizce dublajlı bir şekilde takip ediyorum. Hazırsanız haydi vakit kaybetmeden başlayalım :)

Pokémon (ポケモン), tam adıyla Pocket Monsters (ポケットモンスタ), video oyunu Pokémon'u konu alan ve ödül kazanmış bir anime serisidir. Orijinali Tajiri Satoshi'nin 1996 yılında geliştirdiği bir video oyunudur. Pokemon, orjinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu bir animedir.


Konusu


Ash, geleceğin en büyük pokemon eğitmeni olmak istemektedir. 10 yaşına bastığı gün Pokemon'unu alacağı için çok heyecanlıdır. Gece boyunca pokemonlarla ilgili rüyalar görerek gecesini bu şekilde bitirmiştir. Sabah biraz geç kalır ve uyandığında hemen koşarak Profesör Oak'ın laboratuvarına gider. Profesör Oak Pokemonlar hakkında detaylı bilgiye sahip biridir. Profesör Oak ona geç kaldığını ve bütün Pokemonların alındığını söyler. Ash bu duruma çok üzülür ve kendisinin bir pokemona sahip olmak istediğini ısrarla söyler. Laboratuvarda sadece bir Pokemon kalmıştır, o pokemon ise Pikachu dur. Fakat bu Pokemon Ash'in hiçbir sözünü dinlemez, hatta Poketopu'na bile girmek istememektedir. Ash ise çaresiz kalmıştır ve o pokemonu kabul eder. Dışarı çıktığında rakibi Gary Pokemonunu almış ve Ash ile dalga geçer. Gary yola çıktığında, Ash hedefinin Dünya'nın en büyük pokemon eğitmeni olacağını düşünür. Gary artık onun en büyük rakibidir. Profesör Oak ise ondan bir istekte bulunur, ona Pokedex verir ve Pokedex'i tamamlamasını ister. Ash üzgün bir biçimde çaresizce kabul eder. Pokedex : Pokemonlarla ilgili bilgilerin verildiği bir cihazdır. Yolda, ormanda karşılaştıkları

pokemonları o cihaza sorarak Pokemonlar hakkında detaylı bilgiler elde ediliyor.

Pokemonlar hırsızları Jessie, James ve Meowth olur olmaz yerlerde çıkarak pokemonları kaçırmaya teşebbüs ederler. Her defasında başarısızlık yaşıyorlar. Çizgi filme komiklik kazandıran bu Roket takımı gerçekten çok komikler :) Bol bol Ash'in karşısına çıkıyorlar ve her defasında Ash onlara yenilgi tattırıyor.

 

Pokemon toplam 19 sezondur. Türkiye sadece 211 bölüm olan 4 sezonun tamamı yayınlanmıştır. Ayrıca Pokemon ile ilgili 18 adet sinema filmi çekilmiştir. İlk 7 filmin Türkçe dublajıda mevcuttur. Pokemon'un Türkiye'de ilk 4 sezonu Türkçe yayınlanmıştır. Şu anda Netflix'te ise 1.sezonunu oradan takip ediyorum. Sizlerede kesinlikle izlemenizi öneririm.

Pokemon Nedir ?721 çeşit farklı pokemon vardır. Bir pokemon yetiştiricisinin asıl görevi olabildiğince çok pokemon yakalamak ve onları eğitmektir. Her farklı Pokemon’un farklı güçleri ve farklı yetenekleri bulunmaktadır. Bir pokemon’u iyi yetiştirebilmek için cesur, azimli ve güler yüzlü olmak gerekir. Bir yetiştiricinin pokemon’u yetiştikçe güçlenecek, yeni atakları, taktikleri öğrenecek ve bazen yeni bir pokemon’a bile dönüşebilecektir. Benim favori Pokemonum : Pika Pika Pikachu :) 


Sizlere bir süprizim var :) Sevilen birkaç Pokemon'un stickerları satışta.

Aşağıdaki adresten Stickerlara ulaşıp masanızı, odanızı istediğiniz her yere bu güzel stickerları yapıştırabilirsiniz. Yaşasın Pokemonlar geliyor :)


Sevdiğim bazı pokemonları sizlerle paylaşmak isterim. Başta Pikachu olmak üzere Balbasaur, Squirtle, Charmander gibi daha adını hatırlayamadığım birçok pokemonu seviyorum.
Pokemon için çeşitli şekillerde çizgi filmler çıkarıldı. Ben en orijinal halini seviyorum. Aktif bir şekildede artık 1.sezonundan itibaren izlemeye başladım. Özlemişim ya :) Çocukluğumda keyif alarak izlediğim diziyi alt yazılı şekilde izleyerek hem dil öğrenimimde katkısı oluyor hem de eski anılarımı hatırlıyorum.


Netflix ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :


https://www.ingilizceblog.com/post/netflix-nedir 


Pokemon çizgi filmini izlerken izlediğiniz bölümleri kayıt altına alabileceğiniz, güzel bir uygulama olan TVTime uygulamasını kullanmanızı öneririm. Uygulamada Pokemon çizgi filmi hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Yorumları okuyup, bölümler hakkında yorum yapıp, izlediğiniz bölümlerde hangi karakteri beğendiniz onu işaretleyebilirsiniz.


TVTime uygulaması hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki blog yazısına bir göz atmanızı tavsiye ederim.


https://www.ingilizceblog.com/post/tv-time-uygulamasi 


Netflix'te 1.sezonun 52 bölümü yayınlanmaktadır. Bazı bölümler eklenmemiş. TVTime uygulamasında ona göre işaretlemenizi öneririm. Diğer bölümleri ise başka internet sitelerinden izleyebilirsiniz. İzlerken normal sıralamada bazı değişiklikler olabilir ona da dikkat etmenizi öneririm. Aşağıda ilk sezon ve bölümler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz :


Pokémon: İndigo Ligi - Yayın Yılı : 1997 (Ash'in nihai hedefi olan Pokémon ustası olma yolunda, 10 yaşındaki Ash Ketchum ve ortağı Pikachu'ya katılarak Pokémon dünyasını keşfedin.)


1. Bölüm Pokémon - Seni Seçtim! (Pokémon'unu seçeceği günde uyuyakalan 10 yaşındaki Ash Ketchum'un, geri kalan tek Pokémon olan iradeli Pickachu'yu seçmekten başka seçeneği kalmaz.)


2.Bölüm Pokémon Acil Durumu (Viridian Şehri, değerli Pokémon'ları çalmaya karar vermiş kötü adamlardan oluşan Roket Takımı'ndan Jessie, James ve Meowth gibi hırsızlara karşı teyakkuza geçer.)


3.Bölüm Ash Bir Pokémon Yakalıyor (Ash, bir Caterpie yakalar, ki bu yakaladığı ilk Pokémon'dur! Ne var ki Misty bundan iğrenir ve onunla arkadaş olma çabaları geri teper.)


4.Bölüm Samuray'ın Meydan Okuması (Ash'in Metapod'unun da yer aldığı bir savaşa kızgın Beedrill sürüsü engel olunca, Ash kaçmayı becerir, fakat Metapod'u ardında bırakır.)


5.Bölüm Pewter Şehri'ndeki Hesaplaşma (Jessie, James ve Meowth kahramanlarımız için bir tuzak kurar, ne var ki kazdıkları kuyuya kendileri düşerler.)


6.Bölüm Clefairy ve Ay Taşı (Ash ve arkadaşları tarafından kurtarılan bilim adamı, teşekkür mahiyetinde Pokémon'ların gücünü artırdığı söylenen Ay Taşı'nı bulmalarına yardımcı olur.)


7.Bölüm Cerulean Şehri'nin Su Çiçekleri (Cerulean Şehri'nde, üç spor salonu lideri Ash'in meydan okumasını geri çevirir, fakat daha sonra gizemli bir spor salonu lideri gelir ve savaşmayı kabul eder.)


8.Bölüm Pokémon Ligi'ne Giden Yol (Ash, hiçbir maçı kaybetmeyen acımasız Pokémon eğitmeni A.J'den haberdar olur. Kendine güvenen Ash, yeni rakibini bulmak için doğrudan A.J.'in spor salonuna gider.)


9.Bölüm Zorlukların Okulu (Pokémon Teknik Enstitüsü'nde Ash ve Misty, okuldaki zorbalık eğitim sisteminin elebaşı olan mağrur bir kıza meydan okur.)


10.Bölüm Bulbasaur ve Saklı Köy (Grup, savaşta yaralanan veya eğitmenleri tarafından terk edilen Pokémon'ların bulunduğu sessiz, gizli bir kasaba keşfeder.)


11.Bölüm Başıboş Pokémon Charmander (Terk edilmiş bir Charmander'i bir Spearow saldırısından kurtardıktan sonra, kahramanlarımız, başları belaya girdiğinde yaptıkları bu iyiliğin karşılığını görürler.)


12.Bölüm İşte Squirtle Takımı Geliyor (Meowth ile anlaşma yaptıktan sonra bir grup Squirtle, Ash, Misty, Brock ve ilaca ihtiyacı olan yaralı Pikachu'yu yakalar.)


13.Bölüm Deniz Fenerindeki Gizem (Grup, insanların daha önce hiç görmediği, türünün tek örneği bir Pokémon'un gelişini bekleyen bir araştırmacıya ait bir deniz feneri bulur.)


14.Bölüm Elektrik Şoku Karşılaşması (Pikachu'nun, olağanüstü elektrik gücü olan Pokémon Raichu ile rekabet edebilmesi için savaşta daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir irade sergilemesi gerekir.)


15.Bölüm St. Anne Gemisinde Savaş (Jessie ve James, Ash ve arkadaşlarının da aralarında bulunduğu Pokémon eğitmenlerini süslü bir yolcu gemisine çekerek Pokémon'larını çalmak için sinsi bir plan yaparlar.)


16.Bölüm Pokémon Batığı (Gemi kazasına uğramış kahramanlarımızın, bu tatsız ve vıcık vıcık durumdan kurtulmak için azılı düşmanları ile işbirliği yapmaktan başka çaresi kalmaz.)


17.Bölüm Dev Pokémonların Adası (Batan gemiden kurtulduktan sonra takımlar başka bir vahim duruma sürüklenerek gaddar Pokémon Gyarados'ların saldırısına uğrarlar.)


18.Bölüm Tentacool ve Tentacruel (Takımlar, adanın mercan kayalıkları bölgesini bir tatil yerine çevirmek isteyen zengin bir bayanla tanışır, fakat Tentacool'daki bir okul inşaata engel olur.)


19.Bölüm Kız Tepesi Hayaleti (Takımların yeni bulduğu kasabadaki efsaneye göre; uzun zaman öne yaşamış bir kızın hayaleti, yerel bir yaz festivali sırasında genç bir adamın ruhunu çalmıştır.)


20.Bölüm Güle Güle Butterfree (Pembe bir Butterfree'ye aşık olan Ash'in Batterfree'si, aşık bir Pokémon'un güç ve cesareti ile Roket Takımı ile savaşır.)


21.Bölüm Abra ve Psişik Karşılaşma (Grup Saffron Şehri'ne gelir, burada spor salonu lideri Sabrina, ruhani güçler kullanan Pokémon'lara liderlik eder. Eğer Ash onu yenebilirse, dördüncü rozetini kazanacak.)


22.Bölüm Korku Kulesi (Ash hayalet tipi bir Pokémon ararken, Lavender Kasabası'ndaki Pokémon Kulesi'ne yönelir. Söylentiye göre hayalet tipi Pokémonlar burada yaşamaktadır.)


23.Bölüm Haunter'a Karşı Kadabra (Arkadaşlarımız, Saffron Şehri'ndeki güçlü ruhani spor salonu lideri Sabrina ile savaşmak için yola koyulur. Ash'in aklında tek bir hedef vardır: Marsh Rozeti'ni kazanmak.)


24.Bölüm Primeape Çılgına Dönüyor (Kahramanlarımız, rahatsız edilirse sinir krizine girebilen vahşi bir Pokémon ile karşılaşır. Bunu hafife alan Ash onu yakalamaya çalışır.)


25.Bölüm Pokémon Koku Sansasyonu! (Bir mağazada bir parfümü eleştirdikten sonra Ash bu kokunun, sözlerinden dolayı kendisinin girmesine izin verilmeyen yerel spor salonunda üretildiğini öğrenir.)


26.Bölüm Hypno'nun Uyku Saati (Kahramanlarımız çok sayıda çocuğun kaybolduğu ve hasta Pokémon'ların Pokémon Merkezinde tedaviye cevap vermediği bir kasabaya gelir.)


27.Bölüm Pokémon Modası Işıltısı (Brock'un ısrarı üzerine kahramanlarımız, Pokémon yetiştiricileri arasında Pokémon güzellik salonları ile meşhur Scissor Sokağına uğrar.)


28.Bölüm Yumruk Atan Pokémon (Brock ve Ash, P1 Grand Prix'sinde zafere ulaşmak amacıyla gece gündüz eğitim vermek için ailesini terk eden bir eğitmenin kızına yardım etmeyi kabul eder.)


29.Bölüm Magnemite İçin Ortalık Karışır (Gringey Şehri'ndeki bir elektrik kesintisi sırasında Ash ve arkadaşları, çamurdan oluşmuş bir Pokémon türü olan Pokémon Magnemite ve Grimer sürüsünü keşfeder.)


30.Bölüm Kazın Şu Diglettleri! (Pokémon Diglett'ler ile başı dertte olan ve bir baraj inşaatına nezaret eden bir usta başı, buna karşı Pokémon eğitmenlerini işe almaktadır.)


31.Bölüm Ninja-Pokémon Karşılaşması (Eflatun spor salonundaki karmaşık bir tuzak sistemi Ash'in yeni rozetini kazanma görevini engeller ve ardından eğitmen bir kız ona meydan okur.)


32.Bölüm Alevli Pokémon Maratonu! (Herkesin Pokémon'larının ne kadar büyüdüğünün görülmesi için düzenlenen yıllık turnuvaya Ash babası yaralanan bir kızın yerine katılır.)


33.Bölüm Kangaskhan Çocuk (Kaçak Pokémon avcılarını takip eden kahramanlarımız Polis Jenny ile birlikte ormana girer.)


34.Bölüm Köprüdeki Bisiklet Çetesi (Ash ve arkadaşları sadece uzun bir bisiklet köprüsünden ulaşılabilen bir şehre varır, ama köprüden geçmek için bisiklet kiralayacak paraları yoktur.)


35.Bölüm Ditto'nun Gizemli Malikânesi (Kahramanlarımızın yağmurdan kaçıp sığındığı kulübe aslında bir eğitmenin Taklitler Evidir. Eğitmenin değişebilen bir Pokémon olan Ditto'su onları Pikachu olarak karşılar.)


36.Bölüm Pikachu'nun Vedası (Ash ve diğerleri ağaçların arasındaki boş bir alanda bir sürü vahşi Pikachu bulur. Hemcinslerini gören Pikachu acaba neler hissedecek?)


37.Bölüm Savaşan Eevee Kardeşleri (Kahramanlarımız, ormanda kaybolan Eevee'nin eğitmenini bulmak için gittikleri partide Evrim taşları sayesinde hızla evrim geçiren Pokémonlar ve eğitmenleriyle karşılaşır.)


38.Bölüm Uyan Snorlax! (Ash, Misty ve Brock yemek karşılığında bir şehrin gizemli susuzluk problemini araştırmayı kabul eder.)


39.Bölüm Karanlık Şehir'deki Karşılaşma (Kahramanlarımız Karanlık Şehir'e varır. Buradaki spor salonlarının liderleri, şehre adım atan tüm Pokémon eğitmenleriyle savaşmaya çalışmaktadır.)


40.Bölüm Exeggutor Mangasının Yürüyüşü (Yakınlarda bir karnaval olduğunu keşfeden ve karnaval alanındaki eğlencelere kendilerini kaptıran Ash, Misty ve Brock sıkıcı bir sihirbazlık gösterisine rastlarlar.)


41.Bölüm Paras Problemi (Hastalandığında onu iyileştiren Cassandra adlı kıza olan borcunu ödemek isteyen Meowth bakalım bu fikrini Roket Takımının diğer üyelerine kabul ettirebilecek mi?)


42.Bölüm Jigglypuff'ın Şarkısı (Şarkı söyleyemeyen bir Jigglypuff bulan Misty onun bu durumuna çok üzülür ve onu yakalamak yerine sorununu çözmesine yardım etmeye karar verir.)


43.Bölüm Tarih Öncesi Pokémon'un Saldırısı (Soyu tükenmiş Pokémon fosillerinin bulunduğu vadideki kazıya Gary de katılmaktadır. Bunu gören Ash de aynı kazıya katılmaya karar verir.)


44.Bölüm Chansey Bir Operasyon (Pikachu'yu tedavi ettirmek için Pokémon Merkezine giden Ash, hemşire Joy'dan bir kaza olduğunu ve çok sayıda Pokémon'un yaralandığını öğrenir.)


45.Bölüm Kutsal Evlilik (Kahramanlarımız yolda yürürken bir kayıp ilanına rastlar ve biraz yakından bakınca bunun Roket Takımından James'e çok benzediğini fark ederler.)


46.Bölüm Çok Yakında Ama Çok Farfetch'd (Ash ve Misty nadir bulunan vahşi bir Farfetch'd yakalamayı kafalarına koyarlar. Kısa bir süre sonra Vahşi Ördek Pokémon'u ortaya çıkınca bu şansı yakalayacaklardır.)


47.Bölüm Togepi Kimin Olacak? (Roket Takımı Ash'in Pokémon yumurtasına göz koyar ve onu ele geçirmek için gözü pek bir plan yapmaya başlarlar.)


48.Bölüm Bulbasaur'un Gizemli Bahçesi (Bulbasaur'un soğanı parlamaya başladığında onu muayene eden hemşire güzel haberi kahramanlarımıza verir: Balbazar hasta değil, aksine evrim geçirmeye hazır!)


49.Bölüm K-9 Hırsızlığı Dosyası (Yanlışlıkla polis Pokémon'u Growlithe eğitim alanına giren Ash, kendisinin de Pikachu ile birlikte eğitime katılıp katılamayacağını sorar.)


50.Bölüm Pokémon Paparazisi (Ash ve arkadaşları gerçek bir Aerodactyl fotoğrafı çeken tek fotoğrafçıyla karşılaşır. Fotoğrafa dikkatli bakan Ash bunun kendisini kaçıran Aerodactyl olduğunu fark eder!)


51.Bölüm En Büyük Sınav (Ash Pokémon Ligi Giriş Sınavına başvurur. Burada, Jessie ve James herkesin başına bela olur.)


52.Bölüm Yetiştirme Merkezi'nin Sırrı (Ash ve arkadaşları yeni bir yetiştirme merkezi bulur. Ama aslında bu, Roket Takımının yeni üyeleri Butch ve Cassidy'nin şeytani bir planıdır.) 


Gelecek yazılarda görüşmek üzere keyifli seyirler dilerim :)

867 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Friends Dizisi

Comments


bottom of page