top of page

İngilizce Kelimeleri Kolayca Öğrenmek İçin En Etkili 4 Yöntem

Güncelleme tarihi: 4 Şub 2019


Yeni İngilizce kelimeleri nasıl en kolay şekilde öğrenebilirim?

İngilizce öğrenmeye yeni başladınız ve kelime eksikliği mi yaşıyorsunuz?

ya da sınavlara hazırlanıyorsunuz da hızlıca kelime hazinenizi zenginleştirmeniz mi gerekiyor?


Bu yazıda size nasıl daha etkili ve kolay bir şekilde kelime öğrenebileceğinizden

ve öğrendiğiniz bu kelimeleri nasıl daha kalıcı hale getirebileceğinizin 4 yönteminden bahsedeceğim.


1.OKUMA YAPARAK


İngilizce öğreniminde okuma yapmanın yeri oldukça önemlidir. Özellikle günümüz teknoloji çağında her türden kaynağa erişim tek tıkla elimizin altındadır. Bu imkanlardan faydalanarak herhangi bir konu hakkında dilediğimiz kaynaktan okumalar yapabilme olanağımız vardır. İsterseniz dergiler, hikayeler ya da online romanlar okuyabilirsiniz. Böylelikle hem yeni bilgiler öğrenir hem de hiç bilmediğiniz veya görmediğiniz kelimelerle karşılaşarak onları öğrenme ve onların üzerinde çalışma fırsatı bulursunuz.


2.VİDEOLAR İZLEYEREK


Okuma yoluyla gözünüze hitap eden harfler ve yazılardan ayrı olarak izleyeceğiniz İngilizce videolarla dilerseniz hem göze hem kulağa hitap eden bu öğrenme yöntemini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Her konuda yine elinizin altında sınırsız sayıda kaynak mevcuttur. Bu videoları seviyenize göre dilerseniz altyazılı yada altyazısız izleme imkanınız vardır. Altyazılı izleme özelliğini aktif ederek bilmediğiniz kelimeleri kolayca görebilir ve öğrenme imkanı elde edersiniz.


3.YABANCI FİLMLER/DİZİLER İZLEYEREK


Bir kültürü, o kültürde kullanılan dili ve kelimeleri en kolay yoldan öğrenmek istiyorsanız ancak o dilin konuşulduğu ülkeye -şimdilik- gitme imkanınız yoksa yabancı filmler izlemek tam size göre! Siz evinizde oturduğunuz yerden o kültürü yaşayabilirsiniz! Tek yapmanız gereken ilgi duyduğunuz bir tür belirleyip biraz araştırma yapmak. İzlemeye başlamadan elinize bir not defteri alıp yakaladığınız kelimeleri not edip daha sonra gerekli araştırmayı yapabilirsiniz. Çok geçmeden farkına bile varamadan nasıl kelime hazinenizin zenginleştiğini göreceksiniz.


4.İLGİLENDİĞİNİZ ALANDA ARAŞTIRMALAR YAPARAK


Severek öğrenilen bir bilgi kolay kolay unutulmaz. Aynı şekilde severek yaptığınız araştımalar sonucunda öğrendiğiniz İngilizce kelimelerin de kalıcılığı tartışılmaz olacaktır. Mesela müziğe ilginiz varsa yabancı şarkılar üzerine araştırmalar yapabilirsiniz. Şarkılarla beraber şarkıcılarla ilgili öğrendiğiniz yeni kelimeler sizi daha çok meraka ve ardından gelecek yeni meraklar da sizi yeni bilgiler öğrenmeye sevk edecek. Siz yeter ki ilgi duyduğunuz bir alan belirleyin ve kendinizi o denize bırakın. Sonuca inanamayacaksınız :)


Son olarak;

Eğer siz de İngilizceyi evde oturduğunuz koltuğunuzdan öğrenmek; İngilizce videoları, dizi ya da filmleri alt yazısız izlemeye başlamak istiyorsanız aşağıdaki kurslar tam size ve İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınıza göre :) :


94 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


bilgiler için teşekkür ederim

Like
bottom of page