top of page

İngilizce Bayramlar ve Özel Günler

Güncelleme tarihi: 7 Eyl 2019

Merhabalar, bugün sizlerle Amerika'da ve Dünya'da kutlanan birçok bayramı ve özel günleri tanımaya çalışacağız. Bu yazımız hem kültür hem de İngilizce öğrenimiyle ilgili olacağı için zevkli olacaktır :) Hazırsanız haydi bayramları ve özel günleri öğrenelim.
 • Christmas - Noel : 25 Aralık 2018 tarihinde Hristiyanlar tarafında tüm dünyada kutlanılıyor. Hz. İsa'nın doğduğu gün olarak 25 Aralık'da kutlamalar yapılır. 25 Aralık haricinde 6 Ocak tarihinde Ermeni Apostolik ve Evanjelik Kiliseleri, 7 Ocak tarihinde 7 Ocak diğer Doğu Kiliseleri, 19 Ocak'da Kudüs Ermeni Patrikhanesi tarafından kutlanılıyor. Hristiyanlar, dini günlerinde kiliselerde ayin ederken, gelenek olarak 25 Aralık'da perhiz, hediye verme, aile ve arkadaşlarla bir araya gelme, ev ve çam ağacı süsleme yaparlar. • New Year - Yeni yıl : Yeni bir takvim yılının başladığı zaman ve gündür ve takvimin yılı birer birer artar. Birçok kültür etkinliği bir şekilde kutlar ve Ocak ayının ilk günü genellikle ulusal bir tatil olarak işaretlenir. • Independence day - 4 Temmuz A.B.D’nin Bağımsızlık günü : Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day), genellikle 4th of July (4 Temmuz) olarak da bilinir. ABD'nin, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.
 • Easter - Paskalya : Hristiyanların inancına göre Hazreti İsa'nın öldükten sonra dirildiği gündür. Her yıl 22 Mart - 25 Nisan arasındaki günlerde, ayın dolunay devresinden sonraki ilk pazar günü kutlanır. Kelime, İbranice pesah (geçiş) sözünden gelmiştir. Katolikler ile Ortodokslar arasında Paskalyanın tarihi bakımından ayrılıklar vardır. Ortodokslarınki, Katoliklerinkinden 12 gün sonra gelir. Paskalya 'da boyalı yumurta yemek, eğlenceler tertiplemek adet olmuştur. • Halloween - Cadılar Bayramı : Her sene 31 Ekim’de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir. Cadılar Bayramı bazı belli başlı Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Amerika’da oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle diğer Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır. • Thanksgiving Day - Şükran Günü : ABD, Kanada, Karayipler ve Liberya Cumhuriyeti'nde kutlanan resmi bir tatil günüdür. Şükran Günü, hasata ve geçen yıla şükretmek amacıyla kutlanmaya başlamıştır. Almanya ve Japonya'da da Şükran Günü temalı bazı festivaller düzenlenmektedir. Şükran Günü Kanada'da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanırken ABD'de Kasım ayının dördünce Perşembe gününe denk gelen tarihte kutlanır. Şükran Günü temelleri dine ve kültürel geleneklere dayansa da uzun bir süredir seküler bir tatil günü olarak kutlanmaktadır. • Mother’s Day - Anneler Günü : Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü'nün ilk olarak ne zaman kutlandığı konusunda çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Rivayetlerden biri bu günün kutlanmasının Yunan mitolojisiyle ilişkili olduğudur. Mitolojiye göre pek çok tanrının annesi olarak kabul edilen Rhea çeşitli kutlamalarla onurlandırılmaktadır. Bu kutlamalar genellikle ilkbahar mevsiminde gerçekleşmektektedir. Bu durumun bir benzeri de Antik Roma'da görülür. Antik Romalılar da bereket tanrıçası Kibele için çeşitli kutlamalar düzenlemişlerdir. Tüm dünyada kutlanan bir gündür. • Father’s Day - Babalar Günü : Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır.

 • International Workers' Day - İşciler Günü : İşçi Bayramı olarak da bilinen ve genellikle Mayıs Günü olarak da bilinen Uluslararası İşçi Bayramı, her yıl Mayıs Gününde gerçekleşen uluslararası işçi hareketi tarafından desteklenen işçi sınıfları kutlamasıdır. Eski bir Avrupa bahar festivalidir. Ülkemizde 1 Mayıs günü çoşkuyla kutlanan bir bayramdır. • Teacher’s Day - Öğretmenler Günü : Türkiye’de 1981'den beri, her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. 

Sorular - Cevaplar


 • When do Americans celebrate Independence Day? (Amerikalılar Bağımsızlık Gününü ne zaman kutlarlar?)

 • They celebrate Independence Day on the fourth of July. (Bağımsızlık Gününü 4 Temmuzda kutlarlar.)

 • When do Christians celebrate Christmas? (Hristiyanlar Noeli ne zaman kutlarlar?)

 • They celebrate Christmas on the twenty-fifth of December. (Noeli 25 Aralıkta kutlarlar.)

 • When do you celebrate New Year? (Yeni yılı ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate New Year on the first of January. (Yeni yılı 1 Ocakta kutlarız.)

 • When do you celebrate Halloween? (Cadılar Bayramını ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate Halloween on the thirty-first of October. (Cadılar Bayramını 31 Ekimde kutlarız.)

 • What do you do on Easter? (Paskalyada ne yaparsınız?)

 • We paint eggs. (Yumurta boyarız.)

 • What do people do on Halloween? (İnsanlar Cadılar Bayramında ne yaparlar?)

 • They carve pumpkins and decorate their houses. (Balkabağı oyarlar ve evlerini süslerler.)

 • When do you celebrate Labor Day? (İşçi Bayramını ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate Labor Day on the first of May. (İşçi Bayramını 1 Mayısta kutlarız.)

 • When do you celebrate Mother’s Day? (Anneler gününü ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate Mother’s Day in May. (Anneler gününü Mayısta kutlarız.)

 • When do you celebrate Father’s Day? (Babalar gününü ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate Father’s Day in June. (Babalar gününü Haziranda kutlarız.)

 • When do you celebrate Teacher’s Day? (Öğretmenler Gününü ne zaman kutlarsınız?)

 • We celebrate Teacher’s Day on the twenty-fourth of November. (Öğretmenler gününü 24 Kasımda kutlarız.)

 

Biz müslümanların kutladığı dini bayramlarla ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Sevdiklerinize bayramda çeşit çeşit mesaj atabilmek için baya bir bayram mesajı bulunmaktadır.


Yazıya aşağıdaki linkten ulaşıp, inceleyebilirsiniz :
Öğrendiğimiz bayramlarla ve festivallerle ilgili çeşitli oyun ve testlerin olduğu bir site bulunmaktadır. Aşağıdaki linkten ilgili siteye gidip, alıştırmaları çözebilirsiniz :
Amerika özelinde ve Dünya'da sıklıkla kullanılan önemli bayramları ve özel günleri tanıyıp, nasıl çeşitli sorular sorup, ne şekilde cevaplar veririz onları öğrenmiş olduk. Herkese mutlu günler dilerim :)1.874 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page