top of page

İngilizce Dini Bayramlar

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2019

Merhabalar Arkadaşlar,


Müslümanların 2 adet dini bayramı bulunmaktadır. İngilizce de bu bayramları nasıl telaffuz ediyoruz hep birlikte gelin öğrenelim :)


Müslümanların 2 adet dini bayramı vardır. Bunlar: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı


Ramazan Bayramını gelin bir tanıyalım daha sonra İngilizcede nasıl bu bayramla ilgili yapıları kullanıyoruz onlara bakacağız.Ramazan Bayramı


 • Ramazan Bayramı, Ramazan (bazen 29 bazen 30 gün olmaktadır.) ayının bitişini simgelemektedir ve bayram ayın gökyüzünde görülmesinden itibaren başlar. 3 gün bayram sürmektedir.

 • Ramazan Bayramı, İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.

 • Ramazan, dünyadaki Müslümanların gün doğumundan gün batımına kadar aç - susuz kaldıkları; ibadet, oruç ve yardımlaşma ile geçen kutsal ve önemli bir aydır.

 • Ramazan Bayramında Müslümanlar orucun bitişini ve Allah’ın ay boyunca verdiği güç ve ihsanlardan dolayı şükür için bayramı kutlar.

 • Ramazan Bayramı akraba, komşu ve arkadaşlarla bir arada kutlanan bir zaman dilimidir. Eğlenceli, güzel vakitlerin geçirildiği zaman dilimleridir.


Eid Al-Fitr yani ‘festival of breaking of the fast olarak bilinen Ramazan Bayramı; İngilizcede farklı şekillerde telaffuz edilmektedir.

 • the Sugar Feast

 • the Sweet Festival

 • Feast of Breaking the Fast


Aşağıdaki şekillerde sevdiklerinize Ramazan bayramlarında farklı şekilde mesajlar atabilirsiniz :

 1. Eid Al-Fitr -> Ramazan Bayramı

 2. Blessed Eid ! -> Hayırlı Bayramlar !

 3. Happy Eid Al-Fitr ! -> İyi Bayramlar !

 4. I wish you a blessed Eid ! -> Bayramın mübarek olsun !

 5. I wish you a happy Eid Al-Fitr ! -> Ramazan Bayramın kutlu olsun !Geçen sene ki Ramazan Bayramına özel bir Android uygulama geliştirdim. 3 dilde birbirinden farklı şekillerde bayram mesajlarını sevdiklerinize, arkadaşlarınıza tebrik mesajları atabilirsiniz. Uygulamada Türkçe, İngilizce ve Almanca dilleri bulunmaktadır.

Uygulamayı incelemek isterseniz aşağıdaki linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz :
Desteklerinizi esirgemezseniz sevinirim :) Bayram gelmeden güncellemek istiyorum. Sizlere daha iyi bir hizmet sunmak adına çalışıyorum :) 


Kurban Bayramı • Kurban Bayramı, Ramazan Bayramından sonra Müslümanların 2. dini bayramıdır.

 • Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir.

 • Kurban, Yakın olma, yaklaşma, hediye verme, adak sunma anlamlarına gelmektedir.

 • Allah'a yakınlaşmak için belli başlı hayvanların kurban edildiği günlere denir.

 • Kurban Bayramı 4 gün boyunca devam eder.

 • Kurban Bayramı ile Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberlik üst seviyelere çıkar.


Farklı şekillerde Kurban Bayramı söylenmektedir. En sık kullanılanlar aşağıdakilerdir.


 • Eid al-Adha : Kurban Bayramı 

 • Festival of the sacrifice : Kurban Bayramı

 • Feast of the Sacrifice : Kurban Bayramı


Aşağıdaki gibi birbirinden farklı şekillerde ise bayram tebriği yapılmaktadır :


 1. Happy “Eid ul-Adha” to you all! -> Herkesin Kurban Bayramı kutlu olsun.

 2. Happy Eid ul-Adha -> Mutlu Bayramlar

 3. I wish you all happy and peaceful Eid. -> Hepinize mutlu ve huzurlu bayramlar diliyorum.


 

İngilizce Örnek Bayram Mesajlarıİngilizce Bankası adlı siteden yararlanarak bu güzel tebrik mesajlarını sizlerle paylaşmak isterim. Siteyi başka mesajlar için inceleyebilirsiniz.

 1. Wish you all a very happy and peaceful Eid. May Allah accept your good deeds, forgive your transgressions and ease the suffering of all peoples around the globe. Eid Mubarak. (Herkese mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum. Allah dualarınızı kabul etsin, günahlarınızı affetsin ve tüm dünyadaki insanların sıkıntılarını gidersin. Hayırlı bayramlar.)

 2. May Allah bless you with new opportunities and grace you with his care forever. Eid Mubarak. (Allah karşına yeni fırsatlar çıkarsın ve seni her türlü kötülüklerden korusun. Hayırlı bayramlar.)

 3. May Allah this occasion flood your life with happiness, your heart with love, your soul with spiritual, your mind with wisdom, wishing you a very Happy Eid Mubarak.(Allah bu bayram hayatını mutlulukla, kalbini sevgiyle, ruhunu huzurla ve zihnini bilgelikle doldurması dileği ile Hayırlı Bayramlar.)

 4. May Allah this occasion flood your life with happiness, your heart with love, your soul with spiritual, your mind with wisdom, wishing you a very Happy Eid Mubarak.(Allah bu bayram hayatını mutlulukla, kalbini sevgiyle, ruhunu huzurla ve zihnini bilgelikle doldurması dileği ile hayırlı bayramlar.)

 5. May the magic of this Eid bring lots of happiness in your life and may you celebrate it with all your close friends and may it fill your heart with wonders. Eid Mubarak. (Bu bayramın hayatına mutluluk getirmesi ve onu yakınlarınla kutlayıp kalbini güzelliklerle doldurması dileği ile. İyi bayramlar.)


 


Kurban Bayramına özel bir Android uygulama geliştirdim. Uygulamada 3 bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde sevdiklerinize çeşitli mesajlar atabileceğiniz Bayram mesajlarının bulunduğu alan vardır. Sevdiğiniz mesajı kopyalama seçeceği ile ya da direkt paylaşma seçeceğini kullanarak istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.


İkinci alanda ise Kurban Bayramı Nedir? onu öğrenebileceksiniz. Son alanda ise Kurban bayramında sıklıkla sorulan sorular ve onların cevaplarını bulabileceğiniz. Soru - cevap alanı bulunmaktadır.


Uygulamayı incelemek isterseniz aşağıdaki linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz :Desteklerinizi esirgemezseniz çok sevinirim :) Sizlere daha iyi bir hizmet sunmak adına çalışıyorum :)Evet Arkadaşlar, Müslümanların dini bayramları nasıl İngilizcede telaffuz edilir onları gördük. Önümüzde yaklaşık 2-2.5 ay sonra Ramazan Bayramı geliyor. Bayramda sevdiklerinize öğrendiğimiz şekillerde mesajlar atarak onları mutlu edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek kendinize iyi bakın :)


12.489 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page