top of page

Medium Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Mar 2019

Merhabalar Dostlar, bugün sizlerle medium blog sitesinden bahsedeceğim. Mükemmel bir ağa sahip olan bu sitenin İngilizce seviyemizin geliştirmesi açısından önemli bir havuza sahiptir. Herhangi bir domain ya da hosting almadan bir hesap açarak yazılarınızı yazabilirsiniz.
Twitter’ın kurucuları Evan Williams ve Biz Stone, Twitter kullanıcılarının 140 karakter zorunluluğu isyanına kayıtsız kalmayarak blog odaklı bir platform olarak Medium’u inşa etmişlerdir. Evan Williams ve Biz Stone, blog yazmak isteyen herkesin herhangi bir ücret ödemeden içerik üretebileceği blog platformu Medium’u, 2012 yılında takipçilerine duyurmuştur.


Sıradan ve kompleks blog sitelerindeki gibi blog yazmak isteyen kişilerin kendilerine ait blog sayfaları yoktur. Blog sitesini yönetmekle uğraşmak istemeyen ve domain-hosting gibi yapılara para vermek istemeyen kişilerin Medium altında içerik üretebildiği bir blog sitesidir.


Medium’da paylaşılan yazılarda ortalama okuma süresi belirtilmektedir. Yazı herkese açıldıktan sonra içeriği okuyan kullanıcılar yazıdaki herhangi bir bölüme yorum yapabilir. Medium'da like yerine alkış olayı bulunmaktadır. Kullanıcılar beğendiği blog yazılarına 50 sınır olacak şekilde alkış bırakabilmektedir. Yazıyı kaç kişi görüntülemiş yazıyı kaç kişi okumuş bunların istatistikleride profil detay kısmında yazarlara sunulmaktadır.


Medium’da blog yazıları yazıp içerikleri paylaşmak için öncelikle bir Medium hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için ise Medium sitesine giderek “Sign In” butonuna tıklamalısınız. Medium size 4 adet seçenek sunarak Google, Facebook, Twitter veya E-mail hesaplarınızdan bir tanesiyle hızlıca kayıt olmanızı sağlamaktadır. Birkaç saniye içinde kayıt yaptıktan sonra profilinizdeki “New Story” butonuna tıklayarak hızlıca ilk içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Profil kısmında web sitenizi ve Facebook – Twitter gibi bağlantılarınızı ekleyerek profilinizde yer verebilirsiniz.


Medium sitesinde yazılımdan siyasete kadar birçok konuda yazı yazma ya da yazılan yazıları okuma şansınız var. Bu gerçekten çok güzel bir olay. Ben Ocak 2018'den beridir her ay en az 1 ya da 2 adet blog yazısı yazıyorum. Programlamada birçok kez yolum Medium'a düşüyor. Sizlerde yazıp, okuyup araştırarak Medium'un eğlencesine katılabilirsiniz.


Medium hesabımda yazılar yazıyorum demiştim daha önceden. Yazdığım yazılara ulaşmak isterseniz aşağıdaki linkten hesabıma ulaşabilirsiniz. Genellikle iOS ve Android uygulama geliştirmek için blog yazıları yazıyorum. Ara ara başka konular hakkında da yazılar yazıyorum :https://medium.com/@halilozel1903Geçen yaz İngilizce öğrenmeye başladığımda yaptığım görevleri, kullandığım araçları ve izlediğim dizileri yazıya dökmüştüm. Sizlerede bir fikir verir diye düşünüyorum. Aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirsiniz :


İngilizce'yi Nasıl Öğrenebilirim?: https://medium.com/@halilozel1903/i%CC%87ngilizceyi-nas%C4%B1l-%C3%B6%C4%9Frenebilirim-5fed0402514dİngilizce öğrenirken neden ben İngilizce blog yazıları yazmıyorum dedim kendimce ve karar verip şu zamana kadar 3 adet blog yazısı yazdım. Aşağıdaki linklerden yazılara ulaşabilirsiniz :


Single Responsibility Principle : https://medium.com/@halilozel1903/single-responsibility-principle-3cc51e8f526c


Object Oriented Design Principles : https://medium.com/@halilozel1903/object-oriented-design-principles-9fbbb4f0f4da


Common Closure Principle : https://medium.com/@halilozel1903/common-closure-principle-a8d5fdd9519aBirbirinden farklı alanlarda ve değişik konularda ufuk açıcı İngilizce içeriklere bu siteden ulaşabilirsiniz. Ben aktif olarak hem yazılar yazıyorum hem de blog yazılarını okuyorum.

Kesinlikle sizlere tavsiye ederim. Haydi vakit kaybetmeden işe koyulalım :)


309 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page