top of page

YLSY Bursu Nedir? Nasıl Başvurulur?

Güncelleme tarihi: 31 Oca 2019


YLSY yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme programıdır.

İhtiyaç duyulan bilim ve teknoloji transferinin gerçekleştirilmesi amacına yönelik olarak yüksek öğretim kurumları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere yurt dışı eğitim bursu programı olarak 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun uyarınca yurt dışına mecburi hizmet karşılığında öğrenci gönderme işlemleridir.


Başvuru Şartları Nelerdir ?


a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. En az lisans mezunu olmak,

c. Lisans mezuniyet notu en az 2.50 / 65 olmak,

d. 30 yaşını doldurmamış olmak.

e. ALES sınavından en az 70 puan almış olmak (ALES puanları, sınavın açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir.),

f. Yüksek öğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,

g. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak),

h. Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye'nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenir).


Başvuru şartları, her yıl ilan edilen Kılavuzla belirlenir.


Ylsy Programının Uygulama Şekli ve Başvuru;

İlk olarak belirlenen bankalara başvuru işleminden önce 30 TL tutarındaki başvuru/seçme ücretinin Ylsy başvuru ücreti adı altında yatırılması gerekmektedir.


Para yatırma işleminden sonra her aday mezun olduğu alana verilen kontenjanlar arasından, Lisansüstü Öğrenim Grupları sütunundan tercih yaparak başvurularını ÖSYM İnternet sayfasından tamamlar.


Tercih sonuçlarının ilan edilmesinden sonra kontenjan sayısının en fazla üç katı aday ALES puan üstünlüğüne ve tercih sırasına göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaktır.

Sözlü sınav genelde Ankara’da öğretmen evinde gerçekleşiyor ve herkese belli bir saat veriliyor ve randevu saatine göre adaylar mülakata alınıyor.

Sözlü mülakatda her aday için Ylsy başarı puanı hesaplanıyor.


ALES puanı %40 + Sözlü mülakat puanı %40 + Lisans notu %20 = Başarı Puanı


Başarı puanı en az 70 olan adaylar kurum tercihlerini yapmaya hak kazanıyor.


İngilizce Dil puanı Olmadan Ylsy'e Başvurulabilir mi?

YLSY de dil puanı herhangi bir kriter değildir ve YLSY başarı puanı hesaplanmasında etkili olmaz. Ancak yurt dışındaki üniversiteler kabul için TOEFL ya da IELTS puanı istemektedir. Bu puanlarınız yoksa ya da yetersizse MEB tarafından düzenlenen yurt içi ya da yurt dışı kurslarına katılabilirsiniz.


Yurt dışı dil eğitimine gidebilmeniz için aşağıdaki puanlardan birine sahip olmanız gerekir.İngilizce seviyenizi yükseltmek için yararlanabileceğiniz kaynaklar;


Sıfırdan başlayanlar için; Baştan sona ingilizce eğitimi kursu .


Ylsy bursu karşılıksız mıdır?

Ylsy bursu karşılıksız değildir. Yurt dışında eğitim gördüğünüz sürenin 2 katı kadar eğitime gönderildiğiniz kurumda zorunlu hizmet yapmanız gerekmektedir.


Adına öğrenci gönderilecek kurumlar ve kontenjan dağılımı (2018)


Daha fazla bilgi edinmek için;

124 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page